שאל את הרב
print
אא
מדוע נוהגים לערוך את סעודת טו בשבט, או סדר טו בשבט, דווקא בלילה, הרי את רוב סעודות המצווה אנו מקימים ביום, כמו בשבת קודש שעליה נאמר כבוד יום עדיף מכבוד לילה, סעודת פורים ביום בדווקא, ועוד, ומדוע דווקא סעודת טו בשבט נערכת בלילה.

הרב אדיר כהן

סעודת ט"ו בשבט לא מוזכרת בשולחן ערוך ואף לא בכתבי האר"י ז"ל. וכיון שאינה אלא מנהג בעלמא, רוב העם לא ראו לנכון להפסיק את לימודיהם ועבודותיהם באמצע היום כדי לעשות סעודה זו, משא"כ בלילה שכל בני הבית נמצאים יחדיו בבית. וסמך לדבר שנוהגים לעשות הסעודה בליל ט"ו בשבט, שמעתי מהרב מישאל חיימוב מהגמרא בראש השנה (דף י"ד ע"ב) ליקט אתרוג ערב ט"ו בשבט עד שלא תבוא השמש וחזר וליקט משתבוא השמש אין תורמין ומעשרין מזה על זה, לפי שאין תורמין ומעשרין לא מן החדש על הישן ולא מן הישן על החדש. ע"כ. הרי שעיקר קביעת המעשרות שלענין זה ט"ו בשבט הוא ר"ה, זה תלוי בעיקר בצאת הכוכבים של ליל ט"ו בשבט. ומ"מ ודאי שהרוצה לעשות סעודת פירות ביום ט"ו בשבט, הרשות בידו, ותבא עליו ברכה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0