שאל את הרב
print
אא

אם הגעתי לתפילה באיחור, והחזן היה באמצע ברכת יוצר המאורות והנחתי תפילין וסיימתי להניח קצת לפני שהתחילו שמונה עשרה! אני חשבתי מה אוכל להגיד בזמן הקצר הזה? אז אמרתי את 2 הפרשיות של התפילין (קדש לי , והיה כי יביאך) ואז ברוך שאמר ואז התחלתי שמונה עזרה ביחד עם כולם! השאלה: האם עשיתי נכון? אם לא אז למה? (ומה הייתי צריך לעשות?) ואם יש מקור?

הרב משה שטר

עיין בשולחן ערוך (סימן נ"ב סעיף א') שכתב שהמאחר לבהכ"נ ומצא צבור שהיו בסוף פסוקי דזמרה, מה יעשה? יאמר פסוקי דזמרה בדילוג, היינו שיאמר "ברוך שאמר" ומזמור "אשרי יושבי ביתך" ומזמור "הללו את ה' מן השמים" מזמור הללו אל בקדשו" בלבד וידלג כל שאר המזמורים, ויאמר "ישתבח" ואח"כ יוצר אור וקריאת שמע וברכותיה ויתפלל עם הציבור. כל זה כשהגיע בסוף פסוקי דזמרה ויש לו שהות להתפלל עם הציבור אם יאמר בדלוג כמו שכתבנו, ואם גם זה דחוק קצת יכול לומר רק "ברוך שאמר", אשרי, הללו אל בקדשו, ולהשמיט "הללו את ה' מן השמים". אבל אם הגיע כשהיו הציבור באמצע ברכת יוצר המאורות כמו במקרה של השאלה ששאלת, כותב מרן בש"ע שם שידלג כל פסוקי דזמרה ויתחיל מיד מברכת יוצר אור ויקרא קריאת שמע וברכותיה ויתפלל עם הציבור. עד כאן דברי מרן שם. ואחר התפלה יאמר פסוקי דזמרה בלי ברכות ברוך שאמר וישתבח. וכל זה משום שקריאת שמע שחרית וערבית היא מן התורה, וברכותיה הן מתקנת חכמים, וגם צריך להסמיך גאולה לתפילה, לכן אי אפשר לדלג בשום אופן עם קריאת שמע וברכותיה, היינו ברכת יוצר אור ואהבת עולם ושמע ישראל ואמת ויציב וגאל ישראל. וע"ע למרן הראשל"צ בשו"ת יחוה דעת ח"ה סימן ה'.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0