שאל את הרב
print
אא
מה עדיף- תפילת מנחה, או סעודה שלישית. וכגון אם נותרו דקות ספורות עד השקיעה, והאדם לא יספיק עד השקיעה גם להתפלל מנחה וגם ליטול ידים לצורך סעודה שלישית. מה עדיף- להתפלל תפילת מנחה או לסעוד סעודה שלישית, ואילו בתפילת ערבית יתפלל תפילת תשלומין, כדין מי שהחסיר תפילה אחת.

הרב רחמים מאזוז

אחר השקיעה מעט בדיעבד מותר להתפלל מנחה וגם לעשות סעודה שלישית, ולכן תזדרז להתחיל תפלת עמידה בלבד ולהתחיל סעודה שלישית ולגומרה לפני סוף בין השמשות, ולקבל על עצמך שלא לעשות כן עוד פעם. ואם כבר הגיע זמן צאת הכוכבים, שזה בערך 18 דקות אחר השקיעה, אז אסור בתפלה וגם אסור לאכול סעודה ג', ויעשה תשלומין למנחה (שנים של חול) אם היה אנוס, וסעודה ג' אין לה תשלומין. ואולי יכוין בסעודה רביעית שתעלה גם לסעודה ג', ואולי זה יועיל אם היה אונס גמור. השאלה שיש להסתפק בה, אם נשארו 3 דקות לצאת הכוכבים שאז יש זמן רק לאחד מהם. ובזה לכאורה מסתברא לעשות סעודה ג', כי התפלה אפשר בתשלומין, ויתכן לומר שאסור לאכול לפני שיתפלל, וכבר הזהירו חכמים חצי שעה לפני הזמן, וכ"ש כשהגיע גם זמן תפלת ערבית, והוי מצוה (סעודה ג') הבאה בעבירה. וגם יש הרבה פוסקים שאוסרים עשות סעודה ג' אחר השקיעה. ולכן יתפלל מנחה. ויש לעיין בזה עוד. והעיקר שלא יביא אדם עצמו לידי כך.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0