שאל את הרב
print
אא
אני מתפלל תמיד עם הסידור של איש מצליח ושמה בשונה מכל הסידורים כתוב הרבה נוסחאות בלשון זכר כמו: "שים חלקינו בתורתך, שבעינו מטובך וכו'" שבכל הסידורים זה לשון נקבה, ברצוני לשאול את כבוד הרב שליט"א מדוע בסידור משנים את הנוסחא, ועוד שהרי החיד"א יצא על מי שישנה את הנוסחא? (אני שואל אך ורק כדי ללמוד ולא כדי לקנטר ח"ו, תורה היא וללמוד אני צריך)

הרב יעקב כהן

מה שכתבת שבכל הסידורים כתוב בלשון נקבה, אין זה נכון, כי בלשון נקבה אומרים תוׂרָתֵךְ ולא תוׂרָתַךְ. אלא תוׂרָתַךְ הוא לשון ארמית ומה ששינו בסידור איש מצליח הוא ע"פ ספר לחם הביכורים והוא ז"ל היה בן דורו של מרן החיד"א והשיב על דבריו עש"ב. וגרסת רוב הסידורים תמוהה ויש סתירה מיניה וביה כגון: השיבנו אבינו לתוׂרתֶךָ ואילו בשבת אומרים שים חלקנו בתוׂרתַךְ ולמה כאן אומרים כך וכאן אומרים כך, אין לזה שום טעם והגיון, ויש עוד הרבה להאריך בזה ואכמ"ל. [ועיין מה שהאריך בזה מרן ראש הישיבה שליט"א בירחון אור תורה ניסן- אייר- סיון- תמוז תשס"ט, שביאר הכל בטוב טעם ודעת.]
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0