שאל את הרב
print
אא
1) האם אנו מודדים שיעורין לברכות בנפח איך אני יכול לדעת כמה במבות או פפקורן זה כזית איך הנני יכול לאמוד דברים אלו? 2) האם להתחייב ברכה אחרונה באכילת דבש דבורים תמרים או חבושים אני צריך לאכול כזית או לשתות רביעית? 3) האם גם דעת רה"י שצריך לברך על חלות מתוקות המוציא? והאם גם חלה שנילושה ברובה במי פירות או דבש ביצים וכו' מברכים עליה המוציא?או צריך שיעור ארבע ביצים לברך עליה המוציא?

הרב משה שטר

א) לך נא ראה באורך בקונטרס המפורסם "ואת הנחלים ארנון" שעשה טבלה ארוכה של כל סוגי האוכלים וכתב בדיוק כמה יחידות וכמה גרם של כל דבר הוא נפח כזית. וע"ע גם בשו"ת יוסף לקח ח"א (סימן י') לגאון ר' יוסף פרץ שליט"א ר"מ בישיבתנו כסא רחמים שגם הביא כל סוגי האוכלים וכתב פירוט מלא על כל דבר כמה יחידות וגרם יש בו נפח כזית. ותרוה צמאונך. ב) מכיון שדברים הנ"ל אינם נישתים כמשקה גמור שמכניסו לפה ובולעו אלא שהם אע"פ שרכים ואינם צריכים לעיסה, מ"מ אינם רכים לגמרי, אלא קצת סמיכים, באופן שכאשר מכניסם לפיו צריכים ללועטן, היינו למחותן בפה, ואח"כ לבולען, על כן דינם כאוכלים שבאכילת כזית תוך 7 דקות מתחייב בברכה אחרונה. ועיין בברכת ה' ח"ב (פרק א' סעיף ט"ז). ג) הכל תלוי בטעם, אם המתיקות (הן של הסוכר והן של הדבש וכיו"ב) ניכרת מאד מאד כעוגות וכיו"ב, הרי זה מזונות ובעינן שיעור קביעות סעודה, אבל אם המתיקות אינה ניכרת כעוגות אלא כלחם שהוא "טעים" כחלות מתוקות ולחמניות שנילושו במי פירות של מאפיות זמננו, הרי הם כלחם רגיל שברכתם המוציא וברכת המזון גם לדעת מרן רה"י שליט"א. וע"ע בברכת ה' ח"ב במכתב שכתב רה"י בדין לחמניות שנילושו במי פירות ודבש וכדומה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0