שאל את הרב
print
אא
שאלה בענין ההיתר שניתן ביריעות שלמה לקולמוס עשוי מפלדת נירוסטה. שאלה זו שייכת רק לשיטת מי שמקפיד על "לא יבוא המקצר על המאריך". אין מתכת ששמה "נירוסטה". נירוסטה הוא שם תואר לועזי שפרושו: "בלתי מחליד". השם המלא של המתכת שקרויה בטעות נירוסטה הוא "פלדה בלתי מחלידה" או "פלדת נירוסטה". המציאות מוכיחה שפלדת נירוסטה גרועה יותר וחמורה יותר מברזל נקי על פי הטעם של "לא יבוא המקצר על המאריך". ברזל נקי הוא רך מאד. חוט ברזל עשוי מברזל נקי (אין כזה בשוק) אפשר לקרוע ביד. אילו היו עושים חרב מברזל נקי אפשר היה לכופף אותה ביד. ואעפ"כ ברזל אסור לשיטתם. פלדה היא ברזל בתוספת מעט פחם שעושה את הפלדה קשה וחזקה וראויה לעשית חרבות וסכינים. פלדת נירוסטה היא פלדה עם פחם בתוספת מעט כרום ומעט ניקל שביחד עושים את הפלדה גם ראויה לעשיית חרבות וסכינים וגם בלתי מחלידה.
א. לענין משיכת מגנט: בדקתי 22 סוגים שונים של סכינים וכלים אחרים מנירוסטה אצלי בבית - רובם נמשכו למגנט ומיעוטם לא נמשכו למגנט. ההבדל נובע משינויים קטנים באחוזי הכרום והניקל. מה דין קולמוס עשוי מפלדת נירוסטה שכן נמשכת למגנט? היכן מצאנו בפוסקים שמגנט הוא אבן בוחן לכשרות קולמוס?
ב. המציאות היא שפלדת נירוסטה הייתה ידועה לפני יותר מ- 1600 שנה וחרבות מברזל וכרום עשו לפני יותר מ- 2000 שנה. אז מה בדיוק המשמעות של "פנים חדשות באו לכאן"? ואם נאמר שהברזל השתנה וכבר איננו ברזל נקי, הרי הברזל השתנה לגריעותא - נעשה יותר "מקצר" ויותר מסוכן מברזל נקי. מעולם לא השתמשו בברזל נקי לעשיית סכינים וחרבות. כל הסכינים והחרבות מאז ומעולם נעשו מסוגים שונים של פלדה ועליהם נאמר "לא יבוא המקצר על המאריך". כמעט כל הסכינים והחרבות בימינו עשויים מנירוסטה והם לאין ערוך יותר קשים, יותר חדים, יותר מסוכנים, ויותר "מקצרים" מברזל נקי. אם ברזל, שהוא רך יותר, אסור לשיטתם, אז לענ"ד קל וחומר שנירוסטה אסורה לפי שהיא יותר קשה ויותר "מקצרת" מברזל. אם כן, לאור האמור לעיל, כיצד ניתן להתיר קולמוס עשוי מפלדת נירוסטה, לשיטת אלה המקפידים על "לא יבוא המקצר על המאריך"?

הרב שלמה מועלם

הרי היום כל המשרטטים משרטטים במרדע ברזל את השורות בסת"ם, מדוע לא חוששים המקפידים הנ"ל?
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0