שאל את הרב
print
אא

חברה סיפרה לי שהייתה בחו"ל בשבת, ולא יכלה ללכת ברגל לטיול בגלל טלטול, האם איסור טלטול לא מדובר רק על חפצים? ואם אפשר לקבל הסבר למהות איסור הטלטול בחו"ל ובארצנו.

הרב יעקב כהן

יש איסור לצאת חוץ לתחום בשבת, דהיינו לצאת מחוץ לעיר אלפיים אמה (ועיר שיש בה מקומות בלי בתים אסור לצאת ממקום שאין בתים יותר מאלפיים אמה), שזה קצת פחות מקילומטר אחד, אפילו אם לא מטלטלים שום חפץ, ואיסור זה הוא גם ביום טוב, למרות שמותר לטלטל ביום טוב. ולגבי איסור טלטול של חפצים בשבת, בארץ ישראל עושה הרבנות הראשית עירוב חצירות ומבואות וע"י זה מותר לטלטל בתוך העיר, אבל יש הרבה פוסקים שמחמירים בזה ואינם סומכים על העירוב הזה כי יש בו כמה בעיות, ולהלכה מי שמיקל יש לו על מה שיסמוך אבל ראוי להחמיר בדבר שלא לטלטל בשבת אפילו בארץ. ובחו"ל צריך לבדוק אם המקום מתוקן בעירוב כדת וכדין ואם לאו אסור לטלטל שם כלל לכל הדעות, ובדרך כלל אין עירוב כדין בחו"ל. ההסבר למהות האיסור הוא שהטלטול הוא אחד מל"ט מלאכות שאסורים בשבת, כמובאר במסכת שבת.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0