שאל את הרב
print
אא
א) האם תפילין של רבינו תם זה חובה או הידור? (מבית אבא לא נהגו)
ב) מה ההלכה אומרת בקשר לכריכות על הקיבורת? שום כריכה - ישר לזרוע? כריכה 1- 2 - או 3 (ראיתי את 4 המצבים)?
ג) הכריכות על פרקי אצבע האמה? ראיתי כריכה על כל פרק, 2 בפרק האמצעי ו-1 בפרק העליון, 2 על כל פרק? יש בענין זה הלכה או רק מנהגים?

הרב אדיר כהן

א) מרן בש"ע (סימן ל"ד סעיפים ב'-ג') כתב שירא שמים יניח גם תפילין דרבינו תם. אך לא יעשה כן אלא מי שמוחזק ומפורסם בחסידות. ע"כ. ולכן רוב האנשים לא נהגו בזה. ומכל מקום בדור האחרון שנהגו רבים מהאברכים ובעלי בתים יראי שמים להניח גם תפילין דר"ת. אין לחוש בזה ליוהרא (עיין בספר הליכות עולם ח"א עמוד כ"ג).
ב) לדעת המקובלים יש לכרוך הרצועה סביב המעברתא כדי להדק קשר היו"ד אל בית התפילין. ויש שלא נהגו בזה, אלא מיד אחר הידוק הרצועה אל הזרוע מעבירים הרצועה למטה מן המרפק וכורכים הכריכות על היד. ויש נוהגים לכרוך הרצועה שלש כריכות סביב הזרוע למטה מבית התפילין כעין אות שי"ן. ולדעת רבים מהפוסקים והמקובלים מנהג זה לא נכון, ולכן שב ואל תעשה עדיף (עיין בספר הלכה ברורה חלק ב' סימן כ"ז סעיף כ"ו ובהערות שם).
ג) מרן בשלחן ערוך (סי' כ"ז סעיף ח') כתב שיש לכרוך על האצבע האמצעית שלש כריכות. ע"כ. ויש לכרוך תחילה כריכה אחת על הפרק האמצעי ושתי כריכות על הפרק התחתון בסמוך לכף היד, כמו שכתבו האר"י בשער הכוונות (דרוש ה' מדרושי תפלין) ועוד אחרונים (עיין בספר הלכה ברורה שם בשעה"צ אות פ"ז).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0