שאל את הרב
print
אא
לאחרונה יצא לי לחוות היכרות קצרה עם גרת צדק שומרת מצוות שטרם גיורה היא הייתה נשואה לגוי ונולד להם ילד שכיום הוא כבר נער בן 16-17 אך הוא נשאר גוי ולא התגייר. לא הספקתי לדון איתה הרבה על מצבה ועל חייה אך המקרה המיוחד והנדיר הזה גרם לי לתהות בעצם מה ההלכה שלנו אומרת על היחסים שצריכים להיות בין האם הגיורת לבין בנה הגוי ולכן הייתי רוצה לשאול מספר שאלות הלכתיות בקשר לכך מתוך סקרנות:
א) האם מבחינה הלכתית חלה על האם הגיורת החובה להמשיך לגדל ולחנך את בנה הגוי?
ב) האם יש חובה\עניין לאם הגיורת לנסות ולשכנע את בנה להתגייר?
ג) האם מותר לאמא הגיורת להמשיך לחבק ולנשק את בנה הגוי או שאסור לה בכלל לגעת בו? אם הדבר אסור אז האם מותר להקל בנישוק ובחיבוק שלא בפרהסיא כדי לשמור על אורח חיים תקין בבית?
ד) האם קיימת בעיה של יחוד ביניהם?
ה) האם האמא והבן צריכים כלים נפרדים לאוכל או שמותר להם לאכול באותם כלים בהנחה ששניהם אוכלים רק אוכל כשר ומפרידים בין כלים חלביים ובשריים כלומר האם מגע של גוי בכלים של יהודי אוסר אותם?
ו) במידה והאם הגיורת נשואה מחדש כדת וכדין עם יהודי כשר אז האם מותר לה להסתובב בבית בנוכחות בנה הגוי ללא כיסוי ראש?

הרב אליהו מאדאר

בתחלה יש לי להעיר, היכרות זו לצורך מה?! אם לצורך נישואין ניחא, וגם בזה יש לנהוג במדה ובמשקל כנודע, ואם סתם, יש להתרחק מענין זה ומכיוצא בו. וגבי השאלות אענה באופן כללי, אין לנו ענין להרבות גרים, וקשים הם לישראל, ולכן אין משתדלים לשכנעם להתגייר, אלא דוקא אם באו מעצמם ורצונם באמת להתקרב ולהיות יהודים, מקבלים אותם. אמנם הלכה בידינו שגר שנתגייר כקטן שנולד דמי, אבל עדיין יש לו קשר טבעי לקרוביו. ולכן לענין יחוד נראה שמותר לאם הגיורת להתייחד עם בנה, כדין יהודים גמורים. וכן פסק בספר מנחת איש ח"א פרק ג. ע"ש. גוי גמור שנוגע בכלים של ישראל אינו אוסר הכלים, ורק אם בישל בהם אוכל נאסרו. מן הדין הגמור מותר לאשה להיות בביתה בלי כיסוי ראש, ורק לחוץ אסורה לצאת פרועת ראש, אבל על פי דברי הזוהר הקדוש אסור, והחמיר בזה מאד, ולכן מנהג ישראל קדושים ליזהר בזה שאף בבית להיות בכיסוי ראש. וכן יש לנהוג.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0