שאל את הרב
print
אא
א) האם כהן שמתפלל מלה במלה עם הש״ץ חייב לישא כפיו כמ״ש בילקוט יוסף או שיכול שלא לישא? ב) האם מי שמתפלל מלה במלה עם הש״ץ צריך לענות אמן גם על ברכת אשר קדשנו בקדושתו וכו׳ של הכהנים, או רק לברכות עצמם? ג) האם מי שהתחיל להתפלל אחרי שהש״ץ התחיל החזרה ויש עדיין חמשה אנשים שלא סיימו תפילתם האם נחשבת תפילתו לתפילה בציבור?

רבני בית ההוראה

א) לכתחלה צריך לעקור ב"רצה" ואז ישא כפיו ב"נאה להודות". אך אם לא עקר ב"רצה" אינו יכול לישא כפיו. וממילא מי שאינו רוצה לישא כפיו באמצע העמידה לא יעקור ב"רצה" וגם כשיגיע הש"ץ אל "ולך נאה להודות" הוא ימשיך "שים שלום" ויהיה דינו כמי שעומד באמצע התפלה שאינו נושא כפיו. (כי החיוב לומר מלה במלה לדעת הש"ע (סי' ק"ט ס"ב) הוא רק בקדושה והאל הקדוש ושומע תפלה. ושאר התפלה ראוי לומר יחד עם הש"ץ בשביל הכוונה (עי' הלכה ברורה ח"ו סי' ק"ט סק"י) ועל כן אם ימשיך בנחת שים שלום אין לחשוש). וע' בשו"ת מעשה ניסים ח"א למוהרנ"ך. ב) אין עונים (מקור נאמן סימן ר"ד). ג) בשעת הדחק מצטרף. (עי' יבי"א ח"ב דף כ"א ריש ע"ב).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0