שאל את הרב
print
אא
האם למנהג ג׳רבה אסור לעבור על גבי אדם, ואם עבר עליו צריך שיעבור עוד פעם להיפך?

שאלת המשך:

ראיתי בספר עלי הדס (פרק ד אות כז): "הקפידו מאד לא לעבור מעל ילד השוכב על הרצפה". ושכן כתב רבי משה שטרן בשו"ת באר משה (ח"ח סי' לו) קפידה זאת שייכת רק לילדים או גם לגדולים? ועד איזה גיל נקרא ילד לענין זה? ואם עבר עליו צריך שיעבור עוד פעם להיפך?

מרן ראש הישיבה

אלה דמיונות של נשים זקנות. מי שעבר יעבור עוד פעם להיפך ויירגע. אינני יודע מקור דבריו של ר' משה שטרן.

שאלת המשך: לעבור על גבי אנשים

אני חושב שמצאתי מקור במסכת מגילה (דף כז ע"ב) ששם כתוב שרבי זכאי מקפיד לא לדרוך מעל הראשים. ובמהדורת שוטנשטין בהערה 39 מרחיב בזה. וגם אם לא, יש מהרש"א בשו"ת שלו (ח"א סימן ט) שכתב כל קבלה ביד הזקנים לא נסתור קבלתם. ע"ש. לכאורה אז כן צריך להמשיך במנהג האם זה נכון?

הרב יהונתן מאזוז

אין קשר בין הגמרא הנ"ל למנהג הזה, הגמרא מדברת ללכת בין אנשים שיושבים על הארץ, וזה שמהלך ביניהם נראה כפוסע על ראשיהם וזה בזיון להם. (וכן מה שכתבו בשוטנשטין, אינו ענין לכאן). ומה שציינת לשו"ת מהרש"א איני יודע מי הוא, ושו"ת מהר"ש אלפנדארי אינו מצוי אתי. ונראה לי שהוא החליף מהרש"א  בחדושי אגדות לשו"ת מהרש"א ועל כל פנים כבר כתבתי לו על דברי הרשב"א שהביא גם בשו"ת באר משה שטרן הנ"ל לא הוסיף ולא ביאר כלום, רק שכן נהגו בבית הוריו וחמיו ומקפידים על זה מאוד, ולא הביא על זה שום מקור ושום טעם.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0