שאל את הרב
print
אא
האם מותר לשמוע וכן לדבר לשון הרע על אח של מישהו שאני מכיר וכד' אבל איני מכיר את המדובר עליו? ומה הדין לשמוע אדם שרוצה לפרוק את צערו עלי, אם אפשר בבקשה להביא מקור.

הרב עוזי מיימון

1) שאלה זו לא ראיתי בספר חפץ חיים, אבל נראה שאם אינו עומד בתנאי ההיתר שנזכרו בכלל י' שאסור לדבר. וראיה לדבר מגמרא מסכת שבת דף צז גבי בנות צלפחד שאמרו אביהם מת במדבר ופירש ר"ע שאביהם היה המקושש, ואמר לו ריב"ב אתה עתיד ליתן את הדין שהתורה כסתה אותו ואתה גילית אותו ע"ש. (וכבר ביארתי בספרי דכ"ע סבר כמ"ד מקושש לשם שמים נתכון- עי' ב"ב דף קיט ובתוספות) עכ"פ שמענו משם שיש איסור לה"ר אפילו באדם שלא מכירים אותו אישית רק יודעים מי המדובר. 2) לשמוע אדם שרוצה לפרוק צערו מצדד הרב חפץ חיים הלכות לשון הרע (כלל י סעיף יד בהערה על הפרט החמישי) להקל, אבל נראה שלא ברור לו לגמרי, רק כתב אפשר שאם מספר צערו להפיג כאבו נחשב שהוי לתעולת (אבל לא יהיה רגיל כך) והוסיף: יזהר שלא יחסרו שאר הפרטים. ע"ש.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0