שאל את הרב
print
אא
מהי משמעות הביטוי "אלו ואלו דברי אלוקים חיים"? אם ישנה מחלוקת בדעת מחבר כלשהו, הרי רק צד אחד זכה לכוון לדעת המחבר. וממילא- השני טעה! כי מה שהוא פירש בדעת המחבר-לא הייתה כוונת המחבר! אז איך אלו דברי אלוקים חיים?

מרן ראש הישיבה

זה לא מדובר בכוונת המחבר, זה נאמר בדעות בית שמאי ובית הלל, לכל אחד יש סברא נכונה ולפעמים הלכה כמותו. עיין להריטב"א בעירובין דף י"ג.

שאלת המשך:

מה יהיה במחלוקות כמו מחלוקת רש"י ורבינו תם בתפילין, האם אומרים בהם אלו ואלו דברי אלהים חיים? הרי נראה די ברור שעד שהתחילה המחלוקת היו מניחים רק אחד מהם, ואחד החכמים שינה מסדר הנחת הפרשיות בבתים המסורות מדור דור. האם בכהאי גוונא גם נאמר "אלו ואלו דברי אלהים חיים"?
ב. ומה יהיה במחלוקת הגאונים ורבינו תם בזמן השקיעה, הרי אחרי הכל זו מחלוקת בכוונת מחבר (הבנת הגמרא), וברור שעד המחלוקת (בזמן התנ"ך למשל) ידעו מתי מסתיים היום ומתחיל הלילה, האם גם בזה נאמר אלו ואלו דברי אלהים חיים?
ג. ובכלל, האם כל מי שיאמר איזה פירוש בדרך כלשהי על התורה, או שיחווה דעתו בהלכה, יהפכו דבריו לדברי אלהים חיים?

הרב מצליח מאזוז

אין ברור כלל שעד ימי רש"י ור"ת הניחו תפילין אחד. וכבר כתבו האחרונים שפעם היו מניחים כשתי השיטות אלא שנחלקו רש"י ור"ת איזה מהם עיקר. בכללות, דבר התלוי בסברא וכל אחד בא בסברתו ואין לנו גילוי מפורש על זה אומרים אלו ואלו דברי אלוקים חיים כן מאמר מרש"י יבמות.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0