שאל את הרב
print
אא
האם מותר לעבור ביום טוב במקום שתדלק מנורה בצורה אוטומאטית, (בשבת- אין לי שאלה), שאלתי ביו"ט שבו גרימת אש מותרת, כי על סמך זה מתירים המתירים להדליק חשמל ביו"ט. שאלתי איפו, כאשר הוא צריך להכנס למקום שהחשמל נדלק אוטומטי והוא רק עושה גרמא. האם מותר או לא? וגם בענין המעלית - לכאורה יש מקום להתיר לומר לגוי ללחוץ על כפתורי המעלית ולעלות כי אין כאן רק גרמא? ואם דינים אלו כדין שבת, מה הטעם?

הרב אדיר כהן

גם בשבת יש מקום להקל היכן שאין לו אפשרות אחרת (כגון שלא יכול לצאת מהבית אלא א"כ יעבור שם). אך זה דוקא ביום ובמקום מואר בלאו הכי. והוי פסיק רישיה דלא ניחא ליה. אך בשעת לילה או במקום חשוך, כדי שיוכל לעבור שם, יש להתקין מנורה אחרת שתדלק שם כל השבת. או שלכל הפחות יעצום עיניו. ועיין בכל זה במ"ש מו"ר מרן ראש הישיבה הגר"מ מאזוז נר"ו בירחון אור תורה (כסלו תשס"ו סימן כ"ו. סיוון תשס"ו סימן צ"ב). וכל שכן ביו"ט שיש להקל. אך היכן שאין הכרח לעבור שם יש להמנע. וכל שכן בענין מעלית שאין להתיר לומר לגוי, אחר דהוי פסיק רישיה דניחא ליה שאסור אף בדרבנן. ורק במקום צורך גדול יש מקום להקל ביו"ט במקום צורך גדול או מצוה. וכל מקרה לגופו.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0