שאל את הרב
print
אא
התבקשתי לשאול מאת ידיד בעל תשובה שהקים אתר אינטרנט של ספורט לילדים חילוניים, ועתה באה נפשו בשאלתו, האם מותר לו להשאיר את האתר פתוח בשבת, באופן שבשבת לא תיעשה שום פעולה מכוונת להפעלת האתר, אלא הוא ישאר כמעשהו בחול. האם כרוך הדבר בסיוע לעוברי עבירה או "לפני עיור" ובהנאה מחילול שבת? והאם יש לאסור זאת משום מראית עין וזלזול בשבת, או שכיון שהכל יודעים כי פעולת האתר היא אוטומטית לחלוטין, שהרי האתר פועל ממילא גם בימות החול, אין לחוש בזה? בנוסף, בשונה ממערכות אחרות הפועלות בפהרסיא לעיניהם של בני אדם, באינטרנט נעשה השימוש בין האדם לבין עצמו. יצוין כי יש לאתר אתרים מתחרים מקבילים. עוד יצויין כי האינטרנט חובק זרועות עולם, וממילא כששבת שוררת אצלנו הוא פתוח למקום אחר על פני כדור הארץ, ששם עדיין לא נכנסה השבת או שכבר חלפה. הנ"ל השקיע רבות בבניית אתר זה, וסגירת האתר לחלוטין בשבת, תיאלץ אותו להתפטר מהשותפות באתר, ותגרור אצלו הפסד מרובה.

מרן ראש הישיבה

יש כאן משום הנאה ממעשה שבת וחילול השם ולפני עיור ועוד. ימכור את האתר שלו (או את חלקו באתר) לאדם אחר. ויפתח אתר חדש באינטרנט כשר שיהא סגור בשבת של א"י. והקב"ה ימלא חסרונו בכפלי כפליים. השבת משלמת שכרה בעוה"ז ובעוה"ב (ע"ע קניון לויוב בתל- אביב).
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0