שאל את הרב
print
אא

יצא לי לעיין בשו"ת ציץ אליעזר (חלק י"ג סימן יב) שהביא דברים שכתב הרב "כרך של רומי" בשו"ת שלו, וכמעט שלא האמנתי למראה עיני. אחרי מה שראיתי, אני מוכרח לשאול: מיהו אותו חכם שכותב כך על השילוש והנצרות? האם מותר ללמוד בספריו? ומה בדיוק הוביל אותו לכתוב מה שכתב? אני מבקש מחילה מראש אם התבטאתי בצורה חריפה מדי, שכן ידוע לי שהיה חכם גדול בתורה וגם גדולי חכמינו (כהבא"ח ע"ה ולהבדיל הגר"ע יוסף נר"ו) מביאים מדבריו.

הרב רזיאל כהן

עיינתי בשו"ת ציץ אליעזר אלא שהשואל שלנו הי"ו לא ביאר בדיוק מה הדברים התמוהים שראה שם. אם תמה על מה שכתב שם הרב כרך של רומי שנגוני הנוצרים בבתי תיפלתם מביאים אהבת האל וייחודו, לענ"ד ברור שכוונתו שהם מביאים אצלנו- כאשר מנגנים אותם בתפילותינו- אהבת האל וייחודו, מחמת אופי הניגון המוכנע. (וזה שלא כמו שהבין בכוונתו גם הגאון ציץ אליעזר שם). וכן מה שכתב שם שאנחנו והם משולים לשתי נטיעות יונקות מגומא אחת- גם בזה יש להליץ עליו שכוונתו שאנו משולים "בעיני חכמי הנוצרים" לשתי נטיעות וכו'. מה גם שהדבר הזה נכון באמת, אלא שהם מוסיפים סם מוות למים שינקו מן הגומא שלנו. אגב, מרן הראש"ל בשו"ת יביע אומר ח"ו (חאו"ח סי' ז') הביא דברי הרב כרך של רומי באותה תשובה, וקיבל עיקר הרעיון שלו בסבר פנים יפות, רק רמז "שיש להשיב על קצת דבריו", אבל נראה שלא חשד בו חס ושלום כמו שהבין מדבריו הגאון ציץ אליעזר. אקוה שהצלחתי להניח דעת השואל. ואם לאו- יבאר דבריו יותר ואשתדל לעיין בזה בל"נ.

לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0