שאל את הרב
print
אא
איך קובעים את גבולות ארץ ישראל לענין יציאה מהארץ. האם מצד חיוב תרומות ומעשרות או כיבוש של עם ישראל היום? לדוגמא העיר אילת בדרום א"י, שמעתי שיש מחלוקת לגביה. (והיא עיר גדולה לה' שיש בה ישיבות וכוללים ומוסדות תורניים לרוב. והמון דתיים שבאים לשם להשתקע ולא במטרה לחזור) ואם נאמר שהולכים לפי תרומות ומעשרות אז כל הערים שמדרום לכיבוש עולי בבל/מצרים נחשבות חו"ל לענין יציאה מהארץ (כגון באר שבע ודרומה משם)אשמח אם הרב יפשט את הסוגיה?

הרב אליהו מאדאר

עיין בספר אור לציון על הלכות שביעית פ"ו דמסיק דלענין מצות ישיבת ארץ ישראל, יש לילך אחר כיבוש עולי מצרים, שאף חלק שלא נכבש ע"י עולי בבל, כל שנכבש ע"י עולי מצרים דינו כא"י לענין הישוב, ושכ"ד הרמב"ם, והכי נקטינן ושכ"כ החזו"א. ולפ"ז כתב דאשקלון וכיוצא מותר לישב בהם ודינם כא"י לענין זה, אך אילת ויטבתה וכיוצא, לא נכבשו אפי' ע"י עולי מצרים, ולכן דינם כחו"ל ממש. עש"ב. ולפ"ז מה שיש שם ישיבות ודתיים צ"ל שהולכים שם ללמד ולהרביץ תורה או לצורך פרנסה, וכמו שרבים גרים בחו"ל. אבל אה"נ לצאת לטייל שלא לצורך, אסור.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0