שאל את הרב
notifications_noneprintwatch_laterfavorite
אא

היתר פתיחת פקק של בקבוקים בשבת

מלאכות שאלות נוספות בנושא
לגבי פתיחת פקקים של בקבוקים ראיתי בעלון "בית נאמן" שכמה פעמים מרן ראש הישיבה שליט"א כתב להתיר בטוב טעם ודעת אולם ברשות כת"ר אביע בפניכם דעת אחרת בענין זה וזה בנוי על הקדמה אחת והיא דבכלל חיוב מלאכת מכה בפטיש הוא כל גמר עשיית כלי דהיינו אף שיש כלי שהוא עשוי בכל זאת אם עדיין חסר לו גמר אז מי שגומר עשייתו ומתקנו לגמרי חייב משום מכה בפטיש אם כת"ר מסכים לזה א"כ לכאו' יש לומר בענין הפקק שאף שיעודו של הפקק הוא שהבקבור יהיה סגור אולם זה לא היעוד היחידי אלא היעוד שלו הוא גם שיוכל לפותחו בקלות ולחזור ולסוגרו והגע עצמך אם יהיה פקק שלא נפתח בודאי שזה פגום וגם אם יהיה פקק שנפתח כל פעם בקושי (כמו הקושי של הפתיחה הראשונה) גם זה פגום קצת וא"כ יוצא שכשפותחו הרי מתקנו לשימושו שיוכל לפתוח בקלות ולחזור ולסותמו 

הרב אהרן מאזוז

הוצאת הפקק אינה שימוש בפקק (כמו שעשיית פתח בחבית להוציא את האוכל ממנה אינה נחשבת תיקון החבית וכמו שנתבאר יפה בלשון המאירי (ביצה ל"ג ע"ב) וז"ל דאיהו לא משוי ליה כלי הואיל ולא לגוף החבית הוא מתכוין בשיברתה וכו' ע"ש) וא"כ אין הוצאתו מהבקבוק נחשבת תיקון כלי שלא לצורך הפקק הוא מתכוין בהוצאתו ודו"ק.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
< לשאלה הבאה
לשאלה הקודמת >

שאלות הבאות

טען עוד שאלות
לא מצאת את התשובה?
שלח שאלה לרב
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0