שאל את הרב
notifications_noneprintwatch_laterfavorite
אא

קבלת מתנה עבור עיכוב בקבלת המכר

ריבית שאלות נוספות בנושא
לפני למעלה משנה קניתי דירה, המוכר ביקש ממנו להקדים את מועד התשלום האחרון של הדירה (מקורו היה מכספי הלוואת "משכנתא"), אנו התנגדנו, מפני שזה יצריך ממנו להקדים את תחילת פירעון המשכנתא, דבר שלא התאים לתכנון הכלכלי שלנו, כמו"כ הוא רצה להקדים את מועד "מסירת החזקה" על הדירה, כלומר, הזמן בו הוא ימסור את הדירה בפועל. לסוף ריחמנו עליו, והסכמנו, הוא מצידו אמר שבתמורה לזה, הוא ישאיר לנו מזגן. וכך הוא יצר עם העו"ד "תוספת לחוזה" על ההסכמה הזו, וחתמנו על זה. אציין, שעל פי הזכור לי, הוא אמר מראש (לפני חתימת החוזה) שייתכן והוא לא ייקח את המזגן הזה. ועתה שאלתי, האם יש בזה ריבית על הקדמת המעות? ואם כן, כיצד לשוב על זה בתשובה? האם עלינו לשלם לו עבור המזגן? ומה אם הוא ימחל על זה (לפי היכרותי אותו, הוא ירגיש לא נעים מהעניין, אינני יודע ייתכן שהוא יתנגד לקבל תשלום, אולם אם נסביר לו, ייתכן שהוא יאות לקבל)? 

הרב יעקב כהן

אם מסירת החזקה היא בד בבד עם התשלום האחרון אין כאן הלואה כלל ומותר לו ליתן עבור זה מתנה וזה דומה למי שאומר לחברו אם תקנה ממני היום  במקום מחר אתן לך מתנה. אבל אם התשלום האחרון שולם לפני מסירת החזקה יש כאן הלואה ואסור לו ליתן עבור כך שום דבר וצריך לשלם לו על המזגן כדי לצאת ידי שמים, ואם  הוא מוחל ע"כ בפירוש מותר וכ"ש בש"ע יו"ד (סימן ק"ס ס"ה) [והמחילה מועילה בדיעבד אחר שקיבל הריבית אבל מעיקרא אינה מועילה]
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
< לשאלה הבאה
לשאלה הקודמת >

שאלות הבאות

לא מצאת את התשובה?
שלח שאלה לרב
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0