שאל את הרב
print
אא
כתוב בתהילים "נער הייתי.. ולא ראיתי צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם" והרי אנו יודעים על צדיקים שהיו רעבים ללחם?

מרן ראש הישיבה

דוד המלך לא ראה. אולי יש יוצאים מן הכלל. ועוד, נראה שהכוונה לא ראיתי צדיק נעזב שגם זרעו יהיה מבקש לחם. אלא אם הוא נעזב לפחות זרעו אוכלים בזכותו.

שאלת המשך:

אם דוד המלך כתב לא ראיתי צדיק נעזב אז וודאי שהוא צודק ומי יעז לחלוק על דוד המלך ! ולעניות דעתי צדיק הכוונה לצדיק אמיתי שמעולם לא פגם בבריתו או לפחות שתיקן לגמרי את עברו ועוונותיו נהפכו לזכויות ואין כוונת דוד לצדיק ברמה כזו שעליו נאמר אין צדיק אשר יעשה טוב ולא יחטא

הרב יהונתן מאזוז

הגמ' ביבמות (ט"ז ע"ב) אומרת שלא יתכן שפסוק זה נאמר ע"י דוד המלך שהרי לא היה זקן כ"כ שיוכל להעיד ע"ז ע"ש בגמ'. ולא דחו דבריו כמו שאת האומר שודאי הוא צודק, כי אע"פ שודאי שמה שנאמר בתנ"ך הכל אמת וצדק מ"מ איך יכול דוד להעיד ע"ז. וא"כ לפי הפשט שבאמת דוד אמר פסוק זה מוכרח לומר אחת משתי דרכים או שדוד דיבר על הרוב ויש יוצאים מן הכלל, או שהכוונה שגם הוא זרעו וגם זרעו נעזבים וכמ"ש מרן נר"ו וכפרוש האחרון כתב המלבי"ם ז"ל ואיני יודע מדוע פירושך יותר מפירשו השני של מו"ר נר"ו (גם אם אינך מביןאת תירוצו הראשון)
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0