שאל את הרב
print
אא
שכרנו רכב בכסף מלא מאדם פרטי שמשכיר את הרכבים שלו, לאחר שהחנינו את הרכב במקום טוב,ולא חלילה ברשלנות, מישהו שבר את המראה שבצד הכביש למרות שהיה מספיק מקום לעבור, איננו יודעים מי הפוגע, וע"כ לא ניתן לחייב אותו, ועכשיו בעל הרכב רוצה לחייב אותנו בסכום מלא של מראה חדשה ומקורית, רצינו לשאול מה הדין? האומנם אנו חייבים לשלם עבור הנזק שנעשה כשהרכב היה ברשותינו? או שמא שוכר פטור במקרה אונס שלא באשמתו? כמה אנשים שראו את המראה אמרו שלפי סימני הדבק שיש בה היא היתה שבורה ומודבקת לפני ששכרנו את הרכב, אך בעל הרכב אמר שלא ידוע לו על כך, אנו טוענים שיתכן ונשברה אצל בעלים קודמים או שוכרים קודמים, מה הדין?

הרב דוד עידאן

נפסק בשלחן ערוך חושן משפט סי' ש''ז סעיף א' השוכר מחבירו בהמה או כלים דינו כשומר שכר להתחייב בגניבה ואבדה וליפטר באונסין. לענ''ד, כיון שהמכונית חנתה כראוי, וגם אם השוכרים היו נוכחים במקום לא היו מונעים את הפגיעה הרי זה בגדר אונס ופטורים. (דרך בגנבה ואבדה לא אמרינן אילו היה שם גם לא היה מציל אלא צריך להיות נוכח שם)- עיין בשו''ע חו''מ סי' ש''ג סעיף ב' ובסמ''ע ס''ק ג', ובשו''ע בי' ש''ז סעיף א' וכ''ז כמובן שאין ויכוח בין המשכיר לשוכרים על נסיבות המקרה.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0