שאל את הרב
print
אא
1. אם התחלתי תפילה ומישהו מאחורי לא סיים תפילה אז הבנתי שלא לעשות עושה שלום מה הדין אם אני ממהר או שהוא מאריך בתפילה האם אני ישאר אחרון רק בגלל שהוא מאחר?
2.חמץ שיש בדבק של כוסות קרטון למה מותר להשתמש בו הרי אסור לאוכלו ושהתה חם מוציא טעם מהחמץ שבדבק?
3. דין אחשביה האם דוקא שעומד בפני עצמו וראוי לאכילה או אפילו אם לא ראוי לאכילה
4.אם יש מחלוקת בשיעור פרס אז אם אכלתי. לחוח כ216 גרם למה לא להגיד סבל ונברך על המחיה ולא ברכת המזון שזה 4 ברכות?

הרב רזיאל כהן

1, אמנם זה לא בסדר שהוא מאריך בתפלה על חשבונך, אך בכל אופן, לדעת מרן ראש הישיבה נר"ו אין איסור לעשות "עושה שלום" רק כשאתה ע"י זה מתקרב ונכנס לתוך ארבע אמות שלו, אבל אם הוא מתפלל ממש קרוב אליך ואתה כבר נמצא בתוך ד' אומתיו, מותר לך לפסוע אחורה ב"עושה שלום" 
2. לכתחילה באמת צריך להשתשמש בכוסות קרטון עם כשרות לפסח (שהדבקתם נעשתה בעמילן תירס או תפוחי אדמה) בשעת הדחק אפשר להשתמש גם בכוסות ללא הכשר כשרים לפסח, כיון שהעיקר להלכה שעמילן החיטה שבתוכם בטל בששים
3. דין אחשביה נאמר אך ורק כשהדבר אינו ראוי לאכילה (אם הוא ראוי לאכילה, הרי הוא אסור גם בלי סברת "אחשביה") ובלבד שיתכוין לאכלו.
4. לא הבנתי את השאלה בכמה זמן אכלת את הלחוח

שאלת המשך:

מה המקור של דין אחשביה והאם הוא מופיע בשולחן ערוך? 2 מה הסברא להחמיר בדבק של כוסות קרטון שיש בדבק חמץ? 3 מה המקור של מרן לתשובתו בשאלה אחת? תודה רבה!

רבני בית ההוראה

1. מקור דין "אחשביה" הוא בש"ע או"ח סימן תמ"ב ס"ט (עיין שם בב"י בשם הרא"ש ובמשנ"ב סק"מ"ג) 
2. מפני שיש שם דבק העשוי מעמילן חטה (חמץ נוקשה), ולדעת כמה פוסקים אם יתערב בפסח במשקה (תה/קפה) אוסר אותם במשהו (עיין במשנ"ב סימן תמוז סקט"ו ובהערות איש מצליח שם)
3. מה שהייקל מרן שליט"א לפסוע ג' פסיעות כשעומד בתוך ד'אמות של המתפלל נמצא בהסכמתו לספר אשי ה' של הרה"ג אביה דחוק נר"ו

שאלת המשך:

בשיעור אמרתי את החידוש של מרן ראש הישיבה שאים מתפללים בסמוך ל4 אמות איו איסור ב3 פסיעות וביקשו לראות מקור לדברים האים החידוש של מרן רה"י מופיע באחד הספרים?

מערכת האתר

מובא המקור בתשובה הקודמת "בהסכמת מרן שליט"א לספר אשי ה' של הרה"ג אביה חדוק נר"ו 
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0