שאל את הרב
print
אא
רציתי לשאול כהמשך למה שכבר נשאל לפני, כי לכאורה הדברים נראים כסותרים זה את זה כי הרב השיב בתחילה ''אבל כשחוזרים וכופלים לא יזכירו שם ה' (אדנות), אלא יאמרו "השם" (עיין שו"ת אבני ישפה חלק ג' סימן כ"ג. ועיין עוד למרן ראש הישיבה שליט"א באור תורה מרחשון תשד"מ סימן י"ב, ובשו"ת יוסף לקח חלק א' סימן נ'). ואחר כך כתב ''אבל לומר בשיר ''אלי אלי יה'' אין זה בעיה כדרך שאמרה המלכה אסתר ''אלי אלי למה עזבתני'' כי יש בזה עניין של בקשה יורני הרב וברשות הרב, רצוני היה לדעת לפי זה מה הדין במה שנהגו לומר פעמיים בשעת הגבהת הספר תורה ''על פי ה' ביד משה'' אם יש בזה בעיה או שאולי כיון שאין שם ה' נאמר ברצף פעמיים, לית לן ביה וכן שאלתי נוגעת גם למה שנהגו כאן במקום מגורי מדינת צרפת לשיר לפני ברית מילה שיר '' ברוך הבא'' ובפיזמון אומרים '' ברוכים אתם קהל אמוני, וברוך הבא בשם ה' וברוך הבא בשם ה' דהיינו שכופלים לומר מילים אלו פעמיים, ובאמת מעולים לא שמענו מי פוצה פה ומצפצף על מנהג זה וכן על מנהג אמירת ''לפני ה' ביד משה'' בשעת ההגבה של הספר תורה 

הרב רזיאל כהן

לגבי "ע"פ ה' ביד משה" נדרש לזה מרן ראש הישיבה בספרו אסף המזכיר ויישב המנהג ע"פ מ"ש כמה אחרונים שגם חצי פסוק (אם יש שם אתנח או זקף קטון) נחשב כפסוק שלם ומותר לאומרו. והוא הדין לגבי הפזמון "וברוך הבא בשם ה'" יש מקום ליישב שהוא חצי פסוק (כנ"ל) בתהלים מזמור קי"ח (והמחמיר בזה תע"ב) 
הסתירה שהעיר בדברינו לעיל- לא הבנתי, ואשמח אם יפרש דבריו ואבדוק הענין בל"נ
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0