שאל את הרב
print
אא
אבינו הכ"מ יליד ג'רבא. רציתי לדעת טעם תענית ביום האזכרה של הורים. כמו כן האם מתענים ביום שלפני ערב האזכרה(פותחים את הצום עם הסעודה והאזכרה) או ביום האזכרה עצמו שבו עולים בבוקר לבית העלמין. שאלה נוספת מה קורה כשיום האזכרה יוצא שבת או שישי לעניין תענית זו? אבי נפטר ה' בשבט תשע"ו. 

הרב אדיר כהן

טעם התענית הוא לזיכרון של צער, וכן משום כפרה להריו, וכן כדי להגן על עצמו שאותו יום איתרע מזליה. (חזו"ע אבלות ח"ג רי"ז).
התענית בתאריך הפטירה. וא"כ האזכרה נערכת בלילה קודם התענית, ואם התאריך יצא בשבת לדעת מרן בש"ע או"ח (סימן תקס"ח ס"ט) ידחה התענית למחר, וכן מנהג ג'רבא כמו שכתב בברית כהונה (יו"ד מערכת ת' אות י') ואם חל ביום שישי, מתענה בו ביום ומתענה ומשלים עד צאת הכוכבים, אלא אם כן התנה בפירוש בקבלת התענית שלא יתענה אלא עד אחר תפלת ערבית (חזו"ע שם רכ"א -רכ"ג)

שאלת המשך:

במחילה מכבודו. אם כך בשנה זו שאנו עושים אזכרה ביום י"ב חודשים וזה לא תאריך הפטירה אלא חודש את קודם לכן. אז השנה נצום בתאריך הפטירה ה' בשבט( אזכרת ה13) או ב-ה' טבת אזכרת ה12? 

הרב אדיר כהן

בשנה מעוברת יש בזה מחלוקת ובשו"ת איש מצליח (ח"ב חאו"ח סימן ט"ל) הכריע שאת הלימוד יעשו בסוף הי"ב חודש ואת התענית בי"ג חודש אך יש סוברים שהכל (בין האזכרה בין התענית) בי"ב חודש ויש הסורים שהכל בי"ג, עיין בספר נפש חיה (מערכת י' אות ב') ובחזו"ע אבלות (ח"ג עמוד רל"א)
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0