שאל את הרב
print
אא
בעניין ספרו של ר' יצחק אבוהב המונח בבית כנסת אבוהב בצפת. שמעתי משם מרן רה"י שליט"א שספרו של מהר"י אבוהב שכתב אותו מהר"י אבוהב נכתב ללא קוץ דרבינו תם ביו"ד. לאחר תקופה ארוכה לפני עשרות שנים אולי (איני יודע בדיוק) תיקנו את הספר תורה והוסיפו לו קוץ דרבינו תם ביו"ד. אך בגלל שהתיקון לא היה מוצלח היו"ד נראתה כחית קטנה ולכן הביאו (לפני 30 שנים אולי) סופר שיעבה את החלק התחתון של היוד ויתקן את היו"ד. האם ספר תורה מהר"י אבוהב כשר לקריאה כיום? כי יוצא שגם בשם הוי"ה ברוך הוא נפגם ותיקנוהו? יש לציין שמוציאים אותו שלוש פעמים בשנה בכיפור ראש השנה ושבועות.

הרב אדיר כהן

במקום שאסור למחוק עיבו את גוף האות יו"ד שיהא הקוץ קצר ולא יפגע צורת האות (דברי מרן ראש הישיבה באור תורה אלול התש"ן עמוד תתע"ז)

שאלת המשך:

היא גופא השאלה. הרי זה בעצם שם השם שלא נכתב כסדרו שהרי האריכו קוץ היוד מלמטה לצאת שיטת ר"ת ויצא שהפכו את היוד לחית קטנה ושם השם נעשה חהוה. האם אדם שהאריך את קוץ היוד מלמטה עד שנראתה כחית וכבר סיים לכתוב את שם הויה מועיל לעבות את תחתית גג היוד או שצריך לגרוד את השם? והראייה שבמילים אחרות מחקו(לפי מה שכתב כת"ר וגם זאת לא אבין אם מחקו את כל המילה וכתבוה מחדש או כתבו היו"ד מחדש)

הרב אדיר כהן

איני יודע מה היתה המציאות שם, אך אם העוקץ השמאלי קצר יותר מהימני אפילו "במשהו" מעיקר הדין כשרה כמבואר בספר יריעות שלמה חלק ג' (אות י' סעיף ט"ו) ע"ש
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0