שאל את הרב
print
אא
שמעתי מרב אחד שאי אפשר להוציא את השמן מהטונה בשבת אני לא זוכר על איזה מקרה הוא דיבר בדיוק , אבל הוא נתן 2 מצבים 1. השמן שמעל הטונה 2. השמן שמעורב בטונה במצב 1 הוא אמר שהשמן לא מעורב בטונה ולכן זה לא תערובת ואין בורר במצב 2 הוא אמר השמן יוצא בייחד עם הטונה ולכן אין בורר לאחר מכן הוא אמר שבכל זאת יש בורר כי הוצאת השמן עם הטונה או בלי נעשית על ידי קופסת הטונה ולכן אין כאן ברירה ביד ולכן יש איסור בורר *מה שאני רוצה להבין בשני המקרים לא נכנסים בכלל לאיסור בורר כי במקרה 1 אין תערובת ובמקרה 2 מוציאים גם וגם ולכן אין בעיה אז אין דין של תערובת ולא נכנסים בכלל למצב של ברירה בכלי הרב טוען שזה איסור דרבנן אני מבקש להבין האם יש איסור כלשהו באחד הדוגמאות ולמה?

הרב רזיאל כהן

בשני המצבים שתארת בשאלה נראה שאין איסור בורר וכמו שהסברת לנכון
הרב שאסר ייתכן ודיבר על אופן שלישי והוא שהשמן והטונה מעורבים זה על זה והוא מוציא רק את השמן על ידי הטיית הקופסה באופן שהשמן נשפך וכשעומדת להשפך חתיכת טונה מייד הוא מיישר את הקופסה וחוזר חלילה עד שכל השמן נשפך החוצה ונותר בקופסה רק טונה לבד והרי זה בורר פסולת (השמן) מאוכל (הטונה) ומקור הדברים במשנה ברורה סימן שי"ט סעיף קטן נ"ה ועיין שם בהערות איש מצליח
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0