שאל את הרב
print
אא
פתחתי עסק ולויתי סכום כסף כ-140,000 אלף ש"ח מקרוב משפחה עם חתימה על שטר ערבון כדת וכדין, לשטר הוסף כי במידה ויהיו רווחים אזי אוכל לתת יותר מהסכום שהתקבל וזאת כדי לשמח גם את המלוה. בפועל העסק לא הצליח והוכרחתי להחזיר את הכסף לאחר מכירת חלקי בנכס משותף, מהמכירה הוחזרו 100,000 ש"ח ונותר חוב של 40,000 ש"ח מהמחיר המקורי. כתוצאה מהמכירה הוצרכתי לשלם 27,000 ש"ח מס שבח (לפני הנכס הזה נמכר נכס נוסף שהיה לפני כשלוש שנים)ולכן ע"פ חוק עלי לשלם את הסכום הנוסף. מצד המלווה לא מעניין אותו כי עלי לשלם את מס השבח וכי הוא רוצה את כל הסכום ויהי מה! האם כך צריך לנהוג?

הרב יעקב כהן

מה שכתבתם בשטר כי במידה ויהיו רווחים אזי תתן למלוה יותר מהסכום שקבלת זוהי ריבית גמורה (ויתכן שההפסדים היו כתוצאה מכך עיין במס' ב"מ דף ס"ט ע"ב, ובש"ע יו"ד סי' ק"ס ס"ב) והיה צריך לעשות היתר עיסקא. ועל כל פנים כרגע שלא היו רווחים עליך להחזיר את כל הסכום שלווית מהמלוה כי אין הוא אחראי להפסדים שהיו, אלא אם כן היית עושה היתר עיסקא שאז יש אופנים מסויימים שהוא היה גם כן משתתף בהפסדים.
לא הבנת את תשובת הרב? שאל שאלת בירור
לשאלה הבאה >
< לשאלה הקודמת
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0