שאל את הרב

גולשים יקרים שימו לב! זמן הרבנים יקר וקצר מאוד. נא שלחו שאלות ברורות עם כל הפרטים הנצרכים להבנת השאלה על מנת להקל על הרבנים להשיב מהר ככל האפשר. 

אנו משתדלים מאוד להשיב תשובה בתוך 72 שעות, עם זאת לפעמים נבצר מאיתנו לעמוד ביעדים אלו מסיבות שונות ולכן מתן התשובות מתעכבות לפעמים מעל שבועיים. 

 

לתשובות באופן מיידי הלכה למעשה במגוון שפות יש לפנות לבית ההוראה

טלפון 02-53-53-383  פתוח 24 שעות ביממה

 

> שימו לב ישנן שאלות שהתשובות נשלחות אך ורק למייל, בהתאם לזאת לא נתייחס לשאלה ללא כתובת מייל תקנית<

> לתשומת לבכם פרסום השו"ת באתר הוא בהתאם לשיקול דעת המערכת <

 

 

שימו לב לקראת המעבר לאתר חדש בזמן הקרוב בעז"ה

מחלקת השו"ת סגורה לשליחת שאלות,

ניתן לשאול רק דרך הטלפון במספר 02-53-53-383

נחזור אליכם באתר החדש בזמן הקרוב

 צוות האתר

 

משתמש רשום? - מומלץ לשאול שאלה כאשר הנך מחובר לחשבונך לחץ כאן לכניסה/הרשמה מהירה

שלח שאלה
|
שאלה:
תקן שאלה

נראה שמצאנו תשובה לשאלתך

השאלות המוצגות נבחרו ע"י מערכת בינה מלאכותית חכמה שמטרתה להציג לך תשובות לשאלתך מתוך מאגר השאלות העצום באתר. מצאת? נהדר! לא מצאת? לחץ על שלח שאלה לרב!
לא מצאת את התשובה?
שלח שאלה לרב

עליית קטן פחות מגיל מצות לתורה

קטן

יכול לעלות

לקרא אבל רק בחזרות

(אם יש מוספים) כי אין זה כבוד הציבור וכן דעת פוסקים רבים (עשרה במספר הובאו בשו''ת איש מצליח ח''א) ויש להם ראיה ממשנה מפורשת במסכת סוכה דף ל''ח ע''א.

מרן ראש הישיבה

הליכה לגן חיות הפתוח בשבת

א. אם יש בריכה אחרת בעיר שומרת שבת – יש לימנע מללכת לבריכה שמחללת שבת, משום מסייע ידי עוברי עבירה. ואם לא – מותר. כמו שמשתמשים כולנו בחשמל בימי החול (לכ''ע) אף שחברת החשמל מחללים שבת בעוה''ר. וכן לגבי חברת מוניות מחללי שבת וכדומה.
ב. אסור מכל הטעמים שאמרת. ואולי בילקוט יוסף מדובר בגן החיות בחו''ל.
מרן ראש הישיבה

כאשר כל המשפחה ישנה בממ"ד (בימים אלו - ימי...

כל שישנים בריחוק, שיש מזרון אחד, שנים ויותר מפסיקים ביניהם, אין לחוש לכלום, שעיקר טעם האיסור לישן כל אחד במטתו והמטות קרובות, הוא משום הרגל עבירה, וכל שישנים רחוקים כל אחד במטתו, אין לחוש להרגל. וכל שכן כשיש אחרים מפסיקים ביניהם. ולישן במזרונים קרובים כל אחד במזרונו, יש להניח מרחק גדול ביניהם, כ30 ס''מ בערך, והיינו כשישנים פנים כנגד פנים, אבל אם ישנים ראש בצד רגלים וכיוצא, שאינם זה כנגד זה, יש להקל במרחק קטן ביניהם. ועיין בכל זה בסוף פרק קמא אמרות טהורות (ח''ב סי' מב). עש''ב. ויהי רצון שירוח ה' לכם, ותצאו מאפלה לאור גדול עם כל ישראל בביאת הגואל. אכי''ר.
הרב אליהו מאדאר
מרן ראש הישיבה
מרן ראש הישיבה

כשהשליח צבור אומר "ברכו את ה' המבורך", האם...

לא. ובספר שלחן הטהור לאדמו''ר מקומרנא (סימן נ''ז ס''א) כתב על זה סימן ''ומרדכי לא יכרע ולא ישתחוה''. ועיין ביאור הלכה (סימן קי''ג ס''ג). ואכמ''ל.
מרן ראש הישיבה

האם יוכל כת"ר לתת כמה מלות חיזוק והדרכה לחיילי...

כל חייל וחייל ההולך לצבא להגן על עם ישראל, הקב"ה שולח איתו שני מלאכים לשמרו. רצוי להקפיד לפחות על קריאת שמע ותפילין, ומזמור צ"א בתהילים (מסופר שמזמור זה הגן על חיילים גויים במלחמת העולם הראשונה). לִבֵּנוּ אליהם שיחזרו בריאים ושלמים הביתה.
מרן ראש הישיבה

בתקופה האחרונה, שכל ישובי הדרום הופגזו ביתר שאת...

אם כל התושבים היו נשארים בדרום, הישיבות היו חייבות להשאר אתם (בשואה נשארו הרבנים עם בני עדתם עד הסוף בעוה"ר). אבל כיון שכל אחד מחפש מקלט לעצמו במרכז או בצפון, אין סיבה שדוקא הישיבות צריכות להישאר במקום סכנה.
מרן ראש הישיבה
הרב אליהו מאדאר
מרן ראש הישיבה
מרן ראש הישיבה

בהילולא התייחס הרב [מרן רה"י] לעניין החייל...

א) "עזרת ישראל מיד צר" היינו כשהצר בא עלינו. לא כן כשאנו הולכים אליו. ב) יש עוד כמה חיילים במילואים שיכלו ללכת במקומו.
מרן ראש הישיבה

אם בטעות רשמתי על מוצר מחיר פחות ממה שהוא באמת שווה,...

הלכה היא שמחילה בטעות לא הוי מחילה (עיין חו"מ סי' ר"ז סעיף י' ובסמ"ע שם) וכל שכן אם המוכר לא התכוין בכלל למחול אלא בטעות הדביק מחיר לא מדוייק. ואגב, אם הלוקח רכש את החפץ והמוכר נקב במחיר נמוך בשִשית מהחנות הזולה ביותר באזור יכול לדרוש את כספו בחזרה ואם נמוך יותר משתות (שִשית) יכול לבטל המקח ועוד יש פרטי דינים בדין זה.
הרב דוד עידאן
מרן ראש הישיבה
מרן ראש הישיבה
!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0