94

להתעלות – 'בתורתך'

הרב עובדיה חן | לימוד התורה

על הספר "בתורתך" - משנתו של הגר"מ לוי זצ"ל בענייני לימוד תורה

print
אא

השבוע הוא חג אישי עבורי. הספר "בתורתך", שכתבתי על משנתו של הגר"מ לוי זצ"ל בענייני לימוד תורה, הגיח בשעה טובה לאויר העולם, לאחר חבלי לידה ממושכים.

כאן המקום לספר כי כאשר נדרשתי להעלות עלי ספר את משנתו התורנית והרעיונית של מורנו הגר"מ לוי, חשבתי לעצמי הן לא מדובר באישיות שעמדה בראשות ישיבה משך עשרות בשנים, אלא על מי שכיהן כר"מ בישיבה, וכל ימי שנותיו הסתכמו בארבעים שנה, אם כן, איזו דרך ונתיב חיים התווה בזמן כה קצר?!

מסתבר כי טעיתי!

החומר העצום אליו נחשפתי משך עבודתי בשנים האחרונות, הפתיעני לחלוטין! במהלך עריכת הספר, התברר כי בשיחות המוסר הלא רבות שמסר הגר"מ, מתגלית לה משנה ענפה וסדורה של הדרכה מעשית, בכל ענין, ובפרט בענייני לימוד תורה. בשיעוריו המדהימים טמן כללים ברורים בדרכי הלימוד, להורות איזוהי דרך ישרה שיבור לו האדם בהתייגעו על הבנת הסוגיא ובחתירתו לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא, כפי שקיבל מרבו ורבו מרבותיו. גם מבין השיטין של חיבוריו ואגרותיו מבצבצים ועולים כללי יסוד רבים בענייני לימוד תורה.

את עשרות תלמידיו שרואיינו במסגרת כתיבת הספר, לא היה קשה לדובב. מפיהם שפעו מכלול הדרכות ועצות נפלאות, שקיבלו מידו הפתוחה והרחבה של רבם האהוב. נראה כי לרוב חשיבותן נצרו אותן בלבם, והן מלוות ומוליכות אותם בנתיבות החיים. כל כך חשובים היו הדברים בעיניהם, עד שחלקם חקקו את הדרכותיו ברשימות אישיות, שאף בהן נעזרנו בכתיבת הספר.

והרבה תלמידים זכה להעמיד, משל לימד עשרות שנים. מדי יום מסר שני שעורים בעיון לתלמידים שונים, ובערב העביר שיעורים לבעלי בתים בכל רחבי הארץ. על ריבוי תלמידיו תעיד העובדה, שעד היום, עשר שנים אחר פטירתו, נערכות ביום השנה לפטירתו (י"א חשון) למעלה ממאה (!) הילולות בכל רחבי הארץ על ידי תלמידיו ותלמידי תלמידיו.

מאז פטירתו של הגר"מ לוי, הביעו בני תורה רבים השתוקקות גדולה להתחקות אחר דרכו המיוחדת בלימוד, כיצד הצליח להעפיל לפסגות כה גבוהות, ולהניב יבול כה מרשים של ספרים. עד שראש ישיבה אחד כשפגש את מרן ראש הישיבה הגר"מ מאזוז שליט"א, שאלו "איך אפשר להגיע לדרגתו של הרב משה לוי?".

לצורך זה בא הספר לתת מענה. בין דפי הספר שיכול לשמש כמדריך תורני לכל לומד, מדריכנו הרב מנסיונו במשעולי התורה, ומגיש לנו את המתכון להגיע לגדלות.

עיקרו של ספר זה חצוב משיחותיו של הגר"מ שמסר בחלק השני של שיעוריו (השיעורים היו מחולקים חלק להלכה וחלק למוסר). בידינו נותרו למעלה מארבע מאות קלטות המשמרות ומנציחות את שיעוריו ושיחותיו הנפלאות. מתוכן, עמלנו ללקט פניני דעת נבחרים בענייני לימוד התורה, ובעיקר הדרכות נפלאות שיוכלו להאיר את נתיבם של בני ישיבה ואנשי עמל.

שיחותיו גדושות היו בלקחים מעשיים, שכל המיישמם, עשוי לחולל בעזרתם שינוי מבורך במתווה חייו. דוגמא אחת מאלף נמצא בהתבטאותו של אחד מתלמידיו אשר אמר ברגש כי דבריו של רבנו עשו עליו רושם יותר מכל ספרי המוסר.

ניתן לומר כי ספר זה הינו יחודי במינו. אין לראותו כספר ביוגרפיה. ספרי תולדות הכוללים את פרקי חייו עתירי ההוד של הגר"מ זצ"ל, יצאו כבר לפני מספר שנים בשני כרכים בעריכת הרב צבי כהן הי"ו, ונקראו בשם "האיש משה", וכבר נפוצו על פני כל הארץ.

"בתורתך" הוא כרך ראשון בסדרת ספרים שתציג את תורתו הרעיונית של הגאון זצ"ל, ותפתח צוהר לעולמו הקסום. החלק הראשון יוחד לחלק המתאר את כתר התורה שבו התעטר ובו היה אחוז ודבוק. נושא זה בוער היה כאש להבה בעצמותיו, עמד בראש מעייניו, ובו השקיע את תמצית דם נפשו. זהו המעגל שעליו סבב ציר חייו, מילדותו ועד לנשימת אפו האחרונה. הכרך הבא – "באמונתך", יעסוק בעזרת ה' בענייני אמונה.

"בתורתך" מגיש בשפה משובחת ובכלי מפואר את המתכון לגדלוּת אמיתית בתורה, אוצר בלום של פרקי הדרכה מרתקים בענייני לימוד תורה, ודרך התמודדות לבני הישיבות, והכל שזור בעובדות וסיפורים מופלאים ממסכת חייו.

"בתורתך" פותח שערים חדשים בדרך לימוד התורה, סולל נתיב ברור וחד המוביל להצלחה בשקידת התורה, ומאירים בו את הדרך פנינים, הנהגות והדרכות מבית מדרשו של הגר"מ לוי זצ"ל.

ולסיום, אם מאן-דהוא חשב כי ההשקפה של רבותינו הספרדים ודרך הלימוד האותנטי פסו מן הארץ, הרי הוא מוזמן לקרוא את הספר החדש, בו ימצא משנה סדורה כמעט בכל נושא הקשור ללימוד תורה.

לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

הרב עובדיה חן

2
10
262

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0