תורה בכל עת

הרב עובדיה חן | מוסר

פונה יהודי לקב"ה בתפלה: "רבונו של עולם! אם אזכה בהגרלה בשני מליון דולר, אני מבטיח שאשב ואעסוק בתורה כל ימי חיי". יוצאת בת קול ואומרת לו: "הי אדוני, חדל מתפלתך, יש כבר המון אברכים שעושים את זה גם בשביל 1500 שקל בחודש...".

print
אא

פונה יהודי לקב"ה בתפלה: "רבונו של עולם! אם אזכה בהגרלה בשני מליון דולר, אני מבטיח שאשב ואעסוק בתורה כל ימי חיי".

יוצאת בת קול ואומרת לו: "הי אדוני, חדל מתפלתך, יש כבר המון אברכים שעושים את זה גם בשביל 1500 שקל בחודש...".

ממה שהדגישה התורה "ועתה כתבו לכם את השירה", לומד הגאון רבי אברהם פתאל זצ"ל בספרו "ויאמר אברהם" שחיוב לימוד תורה הוא בכל זמן ובכל מצב. לאחר התוכחה האיומה והצרות הנוראות שנמנו עד כאן, מדגיש הכתוב: "ועתה", גם בעת צרה ומצוקה - "כתבו לכם את השירה הזאת" היא התורה, "ולמדה את בני ישראל שימה בפיהם".

ולמד זאת מדברי רבנו הרמב"ם זצ"ל (פרק א' מהלכות ת"ת ה"ח): "כל איש מישראל חייב בתלמוד תורה, בין עני בין עשיר, בין שלם בגופו בין בעל יסורין, בין בחור בין שהיה זקן גדול שתשש כחו. אפילו היה עני המתפרנס מן הצדקה ומחזר על הפתחים ואפילו בעל אשה ובנים, חייב לקבוע לו זמן לתלמוד תורה ביום ובלילה, שנאמר 'והגית בו יומם ולילה'".

התורה חייבת להילמד ללא דיחוי בכל עת ובכל שעה, בעת צרה כבעת רווחה! גם אם אין בחשבון הבנק שני מליון דולר, יש לעסוק בתורה...

ותורה כזו שנלמדת בזמנים קשים, חשובה ויקרה לאין ערוך. באחת משיחותיו דיבר הגאון רבי משה לוי זצ"ל על כך שרבי שמעון בר יוחאי לימדנו דרך של צמיחה והתעלות, דוקא מתוך היסורים. הזוהר הקדוש שחיבר, הוא הדוגמא לתורה העמוקה ביותר אשר צמחה דוקא מתוך הקשיים.

כיצד נתחבר ספר זה? במשך שלש עשרה שנה התחבאו רשב"י ובנו במערה במצור ובמצוק, בתנאים גשמיים מינימאליים, ובחשש גדול מהרומאים שחיפשו אחריהם להרגם. ובכלל, היתה זו תקופה קשה מאוד לעם ישראל - כמה עשרות שנים אחר חרבן בית המקדש, אחרי חורבן ביתר ואחרי כשלון מרד בר כוכבא.

לרשב"י היו את כל הסיבות והתירוצים להתייאש ולמשוך ידיהם מלימוד התורה, ובכל זאת, רבי שמעון ובנו ניצלו את אותן שנים בכדי להתעלות בתורה. יומם ולילה הם התבוננו בסודות התורה ובבריאה האלוקית של העולם, הגיעו לפסגות גבוהות בהבנת רבדים מאד עמוקים בתורה, והשיגו את תורת הסוד, הכתובה בספר הזוהר.

דוקא אז התגלתה להם התורה היותר עמוקה, שכן לאחר שרשב"י החליט שבכל מקרה הוא לומד, קיבל סייעתא דשמיא, ונפתחו לו מבועי חכמה וחיבר את ספר הזוהר.

לאחר שיצא רשב"י מן המערה, פגש אתו רבי פנחס בן יאיר, וראה כי כל גופו מלא סדקים. 'אוי לי שראיתיך בכך!' אמר לו בכאב. ומה עונה לו רשב"י? 'אשריך שראיתני בכך, שאלמלא ראיתני בכך - לא מצאת בי כך'...

כאן טמון סודם של דברים! כל קושי מצמיח מדרגה חדשה. מהסיפור על רשב"י שהתחבא במערה, יכולים אנו לשאוב עידוד, שלפעמים דוקא מתוך המצב הקשה יכולה לצמוח תורה עליונה.

 

 

 

לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

הרב עובדיה חן

2
10
262

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0