לוחמה פסיכולוגית

|

כבר מזמן ידעו המומחים הצבאיים, שנקודת המבחן, היא איננה בשדה הקרב, הצבא אינו צועד על קיבתו, כמה שזה נשמע משונה, הוא צועד על ערכיו!!!

print
אא

הפרשה שלנו מספקת המון צבע. יש בה מכל טוב, פוליטיקה, כסף, וסכסוכים בינלאומיים, יועצי סתרים וסוכנים כפולים, והרקע לסיפור מתחיל בזה, שמאזן האימה בין מואב, לעם ישראל, מוטה באופן מוחלט לטובת ישראל, ומתוך זה פורצת מלחמת תככים שקטה, שמתנהלת לה, לא בשדה הקרב, אלא ברבדים ועומקים, וחזיתות נסתרות ולא רגילות.
 
ולי זה כל כך מזכיר את מצבינו, אולי רק אני מרגיש, ואולי כבר כולם יודעים, שמזה זמן ישראל נתונה במלחמה, נכון לא שומעים רעם תותחים, אבל המלחמה מתנהלת לה בעשרות רבדים וערוצים אחרים שסובבים אותנו, גם היום כמו אז, זו מלחמת מוחות, שמתנהלת לא על קו הגבול הפיזי, אלא במחוזות אחרים... אז אולי כדאי ללמוד משהו מהפרשה?
 
בלק מלך מואב, שנכנס ללחץ מהעוצמה של עם ישראל, מבין ששום נשק קונבנציונאלי שהוא מכיר, לא יוכל להפוך את המצב, ברור לו ששום אסטרטג או מצביא לא יוכל להתמודד עם הכח הזה. בצר לו פונה בלק ליועץ חיצוני לענייני לוחמה פסיכולוגית, האדם חד העין ביותר, בעינו החדה הוא מבחין בנקודת התורפה של כל אחד, מה הנקודה שבה אפשר לערער את חוסנו הנפשי, וממילא להפיל אותו במישור הפיזי, ויש לו גם את מלוא הסבלנות, למצוא את הנקודה הבעייתית אצל כל אחד, ולהפוך אותה לקללה שמשתלטת על כל אישיותו... לא הייתם רוצים לפגוש אותו.
 
בלעם - המומחה ללוחמה פסיכולוגית - לומד את האויב לעומק, לא רק את יכולתו הצבאית, אלא בעיקר את אורחותיו ותרבותו. בלעם, ידע כבר אז, את מה שכולנו יודעים היום, שאפילו האימפריה בעלת העוצמה הצבאית הגדולה ביותר כרומא, יכולה ליפול רק בגלל השחתה מוסרית וריקבון תרבותי, כך נפלו הצבאות האדירים ביותר - הסתאבות!!!
 
בלעם היועץ האסטרטגי ללוחמה פסיכולוגית, יודע לעבור לאט לאט על כל אומה או אדם, ולמצוא את נקודת הכשל הנסתרת שלו, הוא בטוח שאין אדם מושלם, הוא מכיר את כל הקלקולים האפשריים בנפש האדם, והוא יודע שהאויב הכי גדול של האדם, הוא עצמו, ושאם ננצל את הבעיות הפנימיות שלו, נצליח להוציא אותו משיווי משקל, ולנצח.
 
הוא מגיע, ומתחיל לבדוק איפה נקודות התורפה הפנימיות של האויב, מאיזה צד אפשר להתחיל לפורר אותו...
 
הוא בודק תחילה, אם עם ישראל מנותק מעברו, עם שמנותק מעברו הוא חסר שורשים, הוא אולי נראה עצום ומפחיד, אבל אין לו שום דבר מלמטה שמחזיק אותו, הוא יפול ברגע בלי שום התראה מוקדמת, בדיוק כמו המעצמה הקומוניסטית, שדאגה לנתק כל זיק מן העבר, והתפוררה מאליה בשניות, וללא יריית אקדח, הוא בודק ומגלה שאצלנו "מראש צורים אראנו ומגבעות אשורנו" - העם הזה קשור לעברו ולאבותיו, לא רק שיש לו שורשים, הם נטועים בסלעים, מהנקודה הזו אי אפשר להפילם. אז עוברים לחפש נקודת תורפה אחרת...
 
הוא בודק אם העם הזה במהותו, הוא רודף שוחד ושלמונים, אם הוא כזה הוא יתפורר לאיטו כמו האימפריה הטורקית, שמחלת הבקשיש השמידה אותה, ובסופה לא נותר דבר, משפט מעוקל, ממאיס ומעוות את החיים כולם, אבל אז הוא מגלה שאצלנו "לא הביט אוון ביעקב" - אף אחד לא מעיף עין על שוחד, ואף אחד לא מעוות, יש להם ישרות פנימית.
 
הוא שב ובודק את טיבו של התא המשפחתי, האם לכלוך וריקבון כאן, יוביל לאובדן האומה כולה, כמו האימפריה הרומאית שנרקבה לה לאיטה, בעקבות חינגאות והילולות מסואבות, ואז הוא מגלה ש"מה טובו אוהליך יעקב" - התא המשפחתי היהודי - שמור מכל משמר, וטהור כולו, הסוכן הזה מתגלה כסוכן כפול, הוא בא לקלל ולקלקל, ובעצם מילותיו, הוא מלמד אותנו מהם הנקודות החשובות לשימור, איפה להשקיע אם חפצי חיים אנחנו...
 
מה שמתברר מהסיפור הזה, זה שעוצמה רוחנית, היא הבסיס לכל עוצמה אחרת... אומה יכולה להחזיק את כל הנשק שבעולם, מאטום ועד קרטון, אם אין לה חוסן נפשי, אמונה בצדקת הדרך, יושר פנימי, מיקוד, ושליטה עצמית, ולגיטימציה בעיני עצמה לפחות, היא לא תעיז להשתמש בנשק, היא תקרוס מבפנים כמו מגדל קלפים...
 
כבר מזמן ידעו המומחים הצבאיים, שנקודת המבחן, היא איננה בשדה הקרב, הצבא אינו צועד על קיבתו, כמה שזה נשמע משונה, הוא צועד על ערכיו!!! על מוסריותו, על פנימיותו, רק אם נהיה חזקים מבפנים ננצח במערכה, והדרך להיות חזקים אם נלמד מהסוכן הכפול, הם תא משפחתי מוסרי וחזק, יושר וערכים, ומסורת אבות בשרשרת הדורות.
 
החוסן הלאומי, שהוא הנקודה החשובה בכל הסיפור ובכל מלחמה, תלוי ברמת הרוחניות בלבד, ולא בשום נשק שבעולם, הצבא צועד על ערכיו, כי הם הנותנים את הכח ואת המוטוביציה, והקיבה? הקיבה רק מפריעה.
כדאי שנפנים ונדע היכן להשקיע...

לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0