48

אבני פלא

הרב עובדיה חן | דברי קודש

הספר "אבני צדק" ח"ב יוצא לאורה, ובו תשובותיו בהלכה של מורנו ורבנו, גאון עוזנו ותפארתנו, מרן הגאון הגדול מתקיפי קמאי רבי ישועה בסיס זצוק"ל, שהשבת ימלאו שלש יובלות לפטירתו.

print
אא

זה היום קווינו לו, בו זוכים אנו לראות את הספר "אבני צדק" ח"ב יוצא לאורה, ובו תשובותיו בהלכה של מורנו ורבנו, גאון עוזנו ותפארתנו, מרן הגאון הגדול מתקיפי קמאי רבי ישועה בסיס זצוק"ל, שהשבת ימלאו שלש יובלות לפטירתו.

ספרו האגדי של רבי ישועה בסיס - "אבני צדק" על שלחן ערוך אורח חיים ויורה דעה, אותו זכה המכון שעל ידי מוסדות "יוסף לקח" באשדוד, להוציא לאור לפני למעלה מחמש עשרה שנה, כבר יצא לו מוניטין בהיכלי התורה, וקנה שביתה אצל בני התורה די בכל אתר ואתר. גם עמך בית ישראל, מחזיקים אותו בביתם כסגולה ושמירה, אחר שספר זה חולל ישועות רבות בקרב המחזיקים אותו, וכבר המליץ עליו מרן הגר"מ מאזוז שליט"א באחת מדרשותיו, לרוכשו כסגולה בכל בית. ואכן סגולות הספר פעלו את פעולתן. כך למשל, אחד העוסקים בהוצאת הספר לאור, היה חשוך בנים במשך שלש עשרה שנה, והנה ביום הילולתו של רבנו נפקד בבן זכר! מקרה אחר, אירע עם תושב אשדוד, אשר על ראשו נפל מנוף ענק וכבד! האיש פונה לבית החולים במצב קשה עד אנוש, ולפי תחזיות הרופאים שעותיו היו ספורות. רעייתו של האיש, לא איבדה עשתונות, לקחה את ספר הפלאות 'אבני צדק', והניחה אותו תחת מראשותיו. והנה, לא עברו ימים מועטים ולתדהמת הרופאים, קם החולה ממיטת חוליו ושב ורפא לו!

לא יפלא אפוא, כי במבוא לספר הנ"ל, הביע מרן הגר"מ מאזוז שליט"א משאלה, כי "אולי יעזור ה' להוציא לאור מתשובותיו של רבנו בהלכה". וראה מה שכתב מרן שליט"א במבוא לספר זה (ד"ה אחרי כל אלה), וז"ל: "כי גם מספרו זה''אבני צדק'' לא ניכר עוצם מעלתו, כי כמעט רובו ככולו נתחבר בימי עלומיו, ומכתבי ידו שלאחר מכן לא שרד כמעט מאומה, זולתי עשרות תשובות להלכה ולמעשה המפוזרות אחת הנה ואחת הנה בספרים שונים, ומחכים למקבץ נדחים ואוסף פזורים אשר יכנס אותם אל מקום אחד". עכ"ל. ואכן, תשובותיו בהלכה של רבנו שנדפסו ובאו בספר החדש, מפוזרים היו בספרים שונים, בין תשובותיהם של חכמים אחרים, ומעולם לא כונסו לאכסניה אחת. כמו כן, הספרים שמהם לוקטו התשובות, אינם כיום בנמצא כמעט, וכבר ספו תמו.
לבד מעצם קיבוץ התשובות, נוספו בספר עוד מעלות רבות ונכבדות, ובעיקר מאות תיקונים, כאשר עיני המעיין תחזינה מישרים. ואם יצא ספר זה רק בעבור הגהותיו המדויקות של מרן ראש הישיבה הגר"מ מאזוז שליט"א - דיינו. כמו כן, נפתחו אלפי ראשי תיבות וקיצורים לא שגרתיים, עד שממש פנים חדשות באו לכאן.

בחלקו השני של הספר, הופיעו פרקי הוד וספורי מופת על רבנו (מאשר לא נדפס במבוא), וביניהם ספורים מפליאים הנחשפים לראשונה.

מורנו ורבנו ועטרת ראשנו ראש הישיבה הגאון רבי מאיר מאזוז שליט"א, שהוא יוזם ומחולל הוצאת ספר זה, כל העת עודד ודרבן את הוצאתו לאור. ואף גם זאת, עבר והגיה את הספר, והקדיש לו עיטור סופרים - מבוא נכבד ועצום אודות רבנו המחבר. וחייבים לציין גם את מי שעמד כל העת מאחורי פרויקט השקת הספר, הרוח החיה באופנים, מזכה הרבים כטל וכרביבים, איש רח"ב לב, הרב חיים בוכריץ שליט"א, ראש מוסדות "יוסף לקח" באשדוד.

לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

הרב עובדיה חן

2
10
254

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0