מפתח ישועות

|

אם יש הבטחה ויש ברית בין הבתרים, מה הצורך בנאקת בני ישראל ובתפלתם מעומק הלב? ובפרט שכבר ניתנה הבטחה לאבות אברהם יצחק ויעקב לתת להם את ארץ כנען, האם אין די בכך כדי לגאול את עם ישראל?

print
אא

וגם אני שמעתי את נאקת בני ישראל אשר מצרים מעבידים אותם ואזכור את בריתי - מבאר רש"י: כמו שהצבתי והעמדתי את הברית, עלי לקיימה, לפיכך שמעתי את נאקת בני ישראל הנואקים וכו' כי בברית בין הבתרים אמרתי "וגם את הגוי אשר יעבודו דן אנוכי". ע"כ. השאלה היא, אם יש הבטחה ויש ברית בין הבתרים, מה הצורך בנאקת בני ישראל ובתפלתם מעומק הלב? ובפרט שכבר ניתנה הבטחה לאבות אברהם יצחק ויעקב לתת להם את ארץ כנען, האם אין די בכך כדי לגאול את עם ישראל?

והנה יש להקדים בביאור הענין משל לאדם הנוסע לבית מלון מפואר ולאחר שעות נסיעה מתישות מגיע למחוז חפצו. התשלום ניתן מראש והכל סודר עד לפרטים הקטנים, והוא חפץ כבר להיכנס לחדרו במלון ולפוש מעט, אך הנה בפתח המלון טופח הוא על מצחו בצער, כי נזכר שאת המפתח של החדר שכח. כעת, לא היתה לו ברירה, והוא נאלץ להמתין עד שיביאו לו מפתחות. כך לעם ישראל אשר לו זכויות רבות ועצומות של האבות הקדושים וברית בין הבתרים, הרי שיש להם את כל הזכויות לקבל את ארץ כנען, אך עדיין כל זה אינו מספיק ללא ה'מפתח' היחיד שהוא התפלה והנאקה מעומק הלב, כי בלי מפתח לא ניתן לקבל את הירושה ואת הזכות הגדולה לכל הטובות המגיעות לאדם.

מסופר על הבעש"ט שבקש מכמה מתלמידיו להצטרף אליו לנסיעה במוצאי שבת קודש. והנה אחרי נסיעה הגיעו לביתו של כפרי אחד. כשראה בעל האכסניה אנשי צורה קרבים אל ביתו, שמח מאד ומיד ביקש לערוך לפניהם סעודה. בקשו איפוא שיכין סעודת מלוה מלכה, והניח להם מה שנשאר ממטעמי השבת. אך הנה פנה אליו הבעש"ט ואמר לו כי אין די בכך ועליו להוסיף עוד. פנה האיש לחפש עוד מאכלים ואף לווה כסף מהשכנים על מנת לקנות אך ראה כי אפס כסף. לא ידע את נפשו, ומרוב צער התכנס בפינת הבית והתחיל לבכות ולהתפלל: רבש"ע! עזור לי שאוכל לתת לאחרים. אחרי שסעודת מלוה מלכה הסתיימה, חזרו הבעש"ט ותלמידיו, והמה תמהו על מעשיו של רבם אך ידעו כי יש דברים בגו. לשנה אחרת, לקחם לאותו כפרי, והנה התפלאו לגלות אדם עשיר מלא ברכת ה', שאלוהו הכיצד? והשיב להם בשמחה כי מהביקור הקודם שלכם האירה לי ההצלחה פנים. שטחו התלמידים את פליאתם בפני רבם, אשר ביאר להם את הדבר בחיוך: "מן השמים רצו להשפיע על אותו יהודי טובה וברכה, אך תמיד הוא הסתפק במה שיש לו ולא התפלל. היתה חסרה אפוא תפלתו ואני עוררתיו לכך, ועל ידי זה קיבל את הברכה אשר עיניכם רואות".

באדיבות עלון "פניני הפרשה", לצפיה בעלון במלואו לחץ כאן
לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0