פעולה של יהודי

|

החכמה היא שיש שומר, שיש שחקנים שמפריעים ומונעים ממך לעשות זאת. אמר לו רבי שלום: ללמוד בבוקר כשאין לך כל קושי בכך אין זו גדולה, החכמה היא בלילה כאשר יש לך מפריעים כמו הכדורגל הזה שמפריע לך ללמוד...

print
אא

בפרשה זו מתחיל סיפור בני יעקב, וכתב רש"י בתחילת הפרשה: "אחר שכתב לך יישובי עשו ותולדותיו בדרך קצרה, שלא היו חשובים לפרש היאך נתיישבו וסדר מלחמותיהם, איך הורישו את החורים, פירש לך ישובי יעקב ותולדותיו בדרך ארוכה כל גלגולי סיבתם, לפי שהם חשובים, לפי שהם חשובים לפני המקום להאריך בהם". ויש להבין מהי באמת החשיבות להאריך בכל ההשתלשלות, מה דבר זה מלמדנו?

אלא שיש כאן לימוד גדול כי כל פעולה של יהודי, עושה רושם גדול בשמים, ובפרט של יעקב אבינו שהיה בחיר האבות, מרכבה לשכינה, וחקוק בכסא הכבוד. כל פעולה ומחשבה קטנה כגדולה של יהודי עושה רושם ויש לה משמעות והשפעה לדורות. היהודי יכול לפעול במחשבותיו, מעשיו ודיבוריו גדולות ונצורות, ויש צורך גדול לשים עיניו ולבו על דרכיו שהם חשובים לפני המקום.

מעשה שאירע לרבי שלום שבדרון זצ"ל בהיותו משגיח, שימש לו כאחד המשלים הידועים בדרשותיו. בחור צעיר החל להחסיר מסדר שלישי בלילות. המשגיח רבי שלום התעניין אצלו מה קרה, אך הלה התחמק בנימוס. רבי שלום החל לרצות אותו בכדי לשמוע מה בחור זה מסתיר ממנו, עד שסיפר כי יש משחק כדורגל. רבי שלום לא ידע במה המדובר והבחור החל להסביר את חוקי המשחק. כאשר גמר להסביר, אמר לו רבי שלום: מה הבעיה, אני יכול עכשיו להבקיע עשרים גולים בדקה אחת, הנה המגרש ריק תביא כדור ואראה לך. אמר לו הבחור, כעת, שאין שומר זו לא גדוּלה, החכמה היא שיש שומר, שיש שחקנים שמפריעים ומונעים ממך לעשות זאת. אמר לו רבי שלום: ללמוד בבוקר כשאין לך כל קושי בכך אין זו גדולה, החכמה היא בלילה כאשר יש לך מפריעים כמו הכדורגל הזה שמפריע לך ללמוד...

ולכן כל תפקידו של היהודי בכל גלגולי סיבותיו ובכל מעשיו ופעולותיו, לכוין את המעשים הנכונים והכוונות הנכונות, ובזה פעולותיו ומעשיו יעשו פירות ופירי פירות לו לדורותיו.

באדיבות עלון "פניני הפרשה", לצפיה בעלון במלואו לחץ כאן

לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0