ידיד או אויב

|

אם רואים אדם שירד ממדרגתו ופרק עול ויצא לתרבות רעה, יש לדעת כי זה לא נעשה ברגע אחד, אלא קדמה לכך ירידה באמונה...

print
אא

כי תצא למלחמה על אויבך ונתנו ה' אלוקיך בידך ושבית שביו – התורה מדגישה כי תצא למלחמה על "אויבך", לרמוז כי אדם חושב לפעמים שיצר הרע הוא ידידו והוא יכול לעשות כרצונו, ומתי שיחפוץ, יוכל להשתחרר ממנו, לכן באה התורה להדגיש: דע, כי אם לא תעשה אתו מלחמה, לא תוכל להשתחרר ממנו, כי הוא אויב שדבוק וצמוד לאדם ומפילו במכשולות בעל כורחו שלא בטובתו.

משל לגנב שנתפס על ידי שוטר. השוטר אזק את ידו של הגנב לידו שלו בכדי שלא יברח, וכך הלך עמו ברחוב השוק. והנה, ראה הגנב את חברו וקרא אליו: אל תדאג, אנו הולכים יחד, כמו ידידים. פרץ החבר בצחוק והציע לו: תנסה להשתחרר ממנו, וכשלא תצליח, תיווכח כי אתה תפוס על ידו ואינך הולך עמו מרצונך. כך האדם, אחר שנתפס ברשתו של היצר, יכול לבחון את עצמו אם יוכל להשתחרר ממנו, ואז יקבל את ההוכחה הטובה ביותר אם שבוי הוא בידו, אם לאו.

על כן כתבה התורה כי תצא למלחמה על אויבך, כלומר, אם תהיה אתה ה"לוחם" נגד יצה"ר, יש לך הבטחה ועזר מקודש: "ונתנו ה' אלוקיך בידך" - אתה תנצחו "ושבית שביו", ולא "אותו", ללמד שהאדם היה צריך להיות שבוי בגדר "שביו", אך כשאדם עושה השתדלות ונלחם ביצה"ר ומבקש להתגבר עליו, הקב"ה הופך את היוצרות ומפיל את היצר כשבוי בידיו אע"פ שכוחו מהעליונים.

מעשה בבן ישיבה שבא לחזון איש לקבל הדרכה בעבודת השם. אמר לו החזון איש "אם רואים אדם שירד ממדרגתו ופרק עול ויצא לתרבות רעה, יש לדעת כי זה לא נעשה ברגע אחד, אלא קדמה לכך ירידה באמונה". שמע הבחור ולא ידע כלפי מה הדברים מכוונים. הודה לחזון איש ונסע למקומו בירושלים. כאשר הגיע, שח לחברו את דברי הרב, והביע פליאתו מדוע אמר לו כדברים הללו. הציע לו חברו לשוב אל החזון איש ולשאול את פיו, ואכן כך עשה. משהגיע, אמר לו החזון איש, ידעתי שתשוב לשאול פשרן של דברים, ועתה אבארם לך: על כל פרט שמפריע לאדם יש לגשת ולבקש מהקב"ה ישירות, ובכח האמונה והבקשה מהקב"ה ניתן לנצח במלחמת היצה"ר, ואז זוכים לקיום ההבטחה "ונתנו ה' אלוקיך בידך ושבית שביו", וזאת כוונתי אליך שבכל פעם תחדש בעצמך התחזקות ותצליח לעלות ולהתעלות.

באדיבות עלון "פניני הפרשה", לצפיה בעלון במלואו לחץ כאן
לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0