יסודות האמונה

|

כל יסוד ושורש האמונה בנוי על יציאת מצרים, ולכן יש צורך בידיעה מיוחדת ובאמונה ברורה ביציאת מצרים, ובכל מצוה ומצוה שמקיימים: ציצית, תפילין, שבת ומועדים, יש לזכור זאת.

print
אא

והוצאתי אתכם מתחת סבלות מצרים והצלתי אתכם מעבודתם וגאלתי אתכם וגו' ולקחתי אתכם לי לעם וגו' וידעתם כי אני ה' אלוקיכם המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים - יש להתבונן מדוע רק אחרי כל הפעולות הללו יגיעו לידי "ידיעה" בגדלות ה' ובפעולותיו, וכי עד עתה חסר להם בידיעה ובהכרה במעשי ה' ובנפלאותיו? הרי כל העת הם חווים שרשרת של נסים בכל סדר המכות עד שהגיעו לשלב האחרון של הגאולה ממצרים?

הענין הוא, כי כל יסוד ושורש האמונה בנוי על יציאת מצרים, ולכן יש צורך בידיעה מיוחדת ובאמונה ברורה ביציאת מצרים, ובכל מצוה ומצוה שמקיימים: ציצית, תפילין, שבת ומועדים, יש לזכור זאת, כי הכל תלוי בידיעה הזאת "וידעתם כי אני ה' אלוקיכם המוציא אתכם מתחת סבלות מצרים". קבלת התורה, קיום המצוות בשלמות ועומק האמונה, תלויים במה שנלמד בפרשיות אלו ממעשה יציאת מצרים, ועלינו להתחזק בכך כדי שחלילה לא תהיה היראה והאמונה מצות אנשים מלומדה.

הגר"ח קרוייזוירט זצ"ל סיפר מעשה שארע עמו כאשר טס לעיירה קטנה בארה"ב ופגש שם את רב הקהילה שהיה יהודי תלמיד חכם מוכתר בכל מדה טובה ונעים הליכות. אמנם ביתו היה צנוע ודל והאירוח היה בהתאם, אך הרב שמח לפגוש ת"ח שאפשר לשוחח עמו בד"ת. עברו שנים ושוב הרב קרוייזוירט הזדמן לאותה עיירה, וכמובן בא להתארח אצל רב הקהילה ידידו משכבר. כשהגיע לביתו התפלא לראות בית מפואר מלא משרתים. שמח הרב לקראתו וכיבדו בכל הכבוד הראוי, והפעם יכול היה להגיש לו כל מעדני עולם. בתוך שיחתם ביקש הרב קרוייזוירט לדעת מה פשר השינוי הגדול שהתחולל בביתו של הרב. חייך המארח וסיפר לו כי היתה לו הפתעה כשהתגלה למשפחתו שישנו חשבון בנק סגור מהוריו. הם הוציאו את הכסף, והשתמשו בו כדי להרחיב את ביתם וכדי לזכות לארח תלמידי חכמים בהרחבה.

בזה ביאר הרב קרוייזוירט את ההבדל בין "חביב אדם שנברא בצלם" לבין "חיבה יתרה נודעת לו", שכאשר אדם אינו יודע את מעלת התורה וישראל, אינו יכול לממש את גודל הטובה שיש לו והוא רק "חביב", ורק כשזוכה לדעת את מעלתו, רק אז חיבה יתרה "נודעת" לו שנברא בצלם. ולכן גם ביציאת מצרים, בלי שנדע את כל הנסים הגדולים שעשה הקב"ה עם אבותינו ועמנו, לא נוכל לקיים את המצוות בשלמות ובעומק האמונה. ועיקר הנסים ביציאת מצרים כדי שנזכה לאמונה שרשית.

באדיבות עלון "פניני הפרשה", לצפיה בעלון במלואו לחץ כאן
לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0