נסיונות - לשם מה?

|

נסיון שאדם מתגבר עליו, הוא מעלה אותו בדרגה שמוציא מן הכח אל הפועל את לבו ורצונותיו, ע"י שיתגבר בלימוד התורה והמוסר שהיא תבלין ליצר הרע...

print
אא

וזכרת את כל הדרך אשר הוליכך ה' אלוקיך זה ארבעים שנה במדבר למען ענותך לנסותך לדעת את אשר בלבבך התשמור מצוותיו אם לא - יש להבין וכי לא גלוי וידוע לפני הקב"ה את אשר בלבב עם ישראל, מדוע צריך הכלל את הנסיונות והעינוי הגדול הזה?

ושאלה זו נשאלת בכל הנסיונות שאדם עובר בדרכו בחיים, ומצינו באברהם אבינו שהתנסה בעשרה נסיונות ועמד בהם, והרי גלוי וידוע לפני הקב"ה שאברהם אבינו יעמוד בנסיונות, אם כן למה נועדו הנסיונות?

אלא, מבארים בעלי מוסר כי כל נסיון שבא לאדם, הוא מבחן המראה לו בדיוק היכן הוא עומד, איפה הוא אוחז ואיה לבו ורצונותיו - "לדעת את אשר בלבבך התשמור מצוותיו אם לא", שהאדם בעצמו ידע כדי שיוכל להתגבר ולתקן את עצמו ולבו, ועל זה אמר דוד המלך ע"ה בתהלים "נתת ליראיך נס להתנוסס", נסיון שאדם מתגבר עליו, הוא מעלה אותו בדרגה שמוציא מן הכח אל הפועל את לבו ורצונותיו, ע"י שיתגבר בלימוד התורה והמוסר שהיא תבלין ליצר הרע.

ולפיכך הוצרכו עם ישראל ללכת במדבר בארץ לא זרועה ולעבור עשרה נסיונות, כדי שיבחנו לפני כניסתם לארץ ישראל אם הם עומדים בנסיונות. וכמו בכל צבא, שלפני שהחיילים מתחילים לשרת, הם עוברים אימונים קשים ומפרכים, ואינם שואלים את עצמם על מה צריכים לסבול כל כך, כי בלי האימונים והבחינות הצורבות, לא יוכלו להתמודד בעת פקודה ובשעת מבחן, ואדרבה ככל שיצליחו באימונים, כך יזכו לנצח בזמן אמת.

ומסופר על הגאון רבי אליהו לאפיאן זצ"ל שהיה צריך לנסוע לביקור אצל רופא בירושלים. עמד עם תלמידיו והמתין לאוטובוס. לאחר זמן מה, נשמעה נהמת מנוע האוטובוס המתקרב. רבי אליהו סובב ראשו באופן ספונטאני לכיוון האוטובוס, אך מיד תפס את עצמו ואמר לתלמידיו שהיה צריך לשמור על עצמו מלהסתובב סתם כך ובפרט ברחוב, כי כך למד בישיבה בקלם, שכאשר התקיים מצעד צבאי בחוץ, נזהרו התלמידים לשמור על ראייתם הקדושה הטהורה ולא הביטו החוצה, ועל ידי זה זכו לראות מראות אלוקים ולהיות מנהיגי הדור.

באדיבות עלון "פניני הפרשה", לצפיה בעלון במלואו לחץ כאן
לעוד מאמרים של
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0