268

אגרת מלב אויב

הרב עובדיה חן |

מה שמעניין אצלך, שאתה יודע טוב מאוד שאני חפץ ברעתך, ואין זה מונע ממך להשתמש בעצותי * אגרת מהיצר - מתוך הספר החדש "במצוותיך"

print
אא

                                                                                                                                              תאריך: בכל יום ויום...
 
שלום לך!
 
נעים להכיר. שמי בודאי מוכר לך, בכל זאת, אני השותף המעורב ביותר בחייך... למרות זאת את פניי מעולם לא ראית.
 
למעשה, אני הוא השונא הגדול ביותר שיש לך... נסה להיזכר אם קרה שפעלתי לטובתך... אבל משום מה, אתה מתגלה כוותרן גדול, ומרבה להשלים אתי, לפעמים כמה פעמים ביום... היכולת שלך לסלוח לי מעוררת בי השתאות...
 
מה שמעניין אצלך, שאתה יודע טוב מאוד שאני חפץ ברעתך, ואין זה מונע ממך להשתמש בעצותי.
 
ועוד משהו. אתה בטוח ששיטותי מוכרות לך, אבל תמיד אני מצליח להפתיע אותך מחדש...
 
אם נתחיל מההתחלה, אז היכרותנו הראשונה היתה ממש ביום לידתך. עם הגחתך לאוויר העולם, הופעתי. מאז אני אתך, צמוד אליך ומלווה אותך להיכן שתפנה. ואם אתה חושב שבאיזה שלב אנטוש אותך, אז יש לי חדשות 'טובות' בשבילך - איני מתכוון להיפרד ממך עד יומך האחרון! אפילו בצאת נשימתך האחרונה, אהיה שם כדי להשפיע עליך. האמת היא, שכאשר אתה מזכיר לעצמך את יומך האחרון, זה מפריע לי בעבודתי... אופס! גיליתי לך טיפ...
 
נכון, אין לי יד חופשית לגמרי. כעת אני נזכר מתי התחלתי קצת לאבד שליטה. היה זה כשמלאו לך י"ג שנים. לפתע, הגיח עמיתי הטוב שמאז הוא עומד בדרכי. כשהתלוננתי בשמים על המתחרה החדש, הוסבר לי שזה לשם איזון הבחירה.
 
אבל, בסדר, בסך הכל רוב השליטה נמצאת בידי. לפי שעה, אתה מעדיף לשכור את שירותיי, כי אני משלם במזומן, לא כמו עמיתי שמשלם בהקפה אחרי הרבה מאוד שנים.
 
האמת היא שלפעמים 'ההוא' ממש לא נותן לי חופש פעולה... זה קורה למשל כאשר אתה נמצא בין חומות בית המדרש ושוקד על תורתך... משום מה, כאשר אתה מושך אותי למקומות אלו, אני מרגיש מחנק. אפילו לב האבן שלי נמוח, כוח הברזל שלי מתפוצץ, ואני חייב לצאת ולחפש קליינטים אחרים... אבל האמת, גם עם זה מצאתי דרך להתמודד, אני פשוט דואג לגייס את כל הסיבות שבעולם כדי שלא תיכנס לבית המדרש.
 
הוותק שצברתי בעבודה מולך, הביא אותי להכיר את נבכי אישיותך לפנַי ולפנים, יותר מאשר אתה מכיר את עצמך. עומקי נפשך וחדרי לבך חשופים לפני, אני יודע בדיוק מה הן נקודות התורפה שלך, ואין פעולה שלך שאינה עוברת תחת מערכת הבקרה המשוכללת שלי.
 
מההיכרות רבת השנים, אני יודע היכן ניתן ללחוץ, מתי לחדול והיכן לא כדאי להגזים. וסתם כך, אני דוגל בשיטת השלבים, ויש לי הרבה סבלנות... יום אחד אני אומר לך עשה כך, ומחר אני אומר לך לעשות כך, עד שאתה נופל ברשתי לחלוטין.
 
לא תמיד אני בא בדמות השטן מן הציורים. המיומנות שלי היא המסוגלות להשתנות כזיקית, ולהופיע בכל פעם בדמות אחרת - פעם בדמות המחטיא, פעם בדמות הצדקן, ופעם בדמות המיטיב.
 
חכמים אמנם הגדירו אותי "זקן", אך כשאני רוצה, אני יכול גם להיות בעל רוח צעירה ועדכנית שמכירה את ה"מלה האחרונה" בטכנולוגיה. בדור האחרון, אני מרבה להשתמש בדמות הצעירה שלי, ויש לי בתחום זה דוקא הצלחות יפות מאוד. לצורך כך, אני מצמצם את עצמי למכשירים קטנים וידידותיים המתאימים לכל כיס, ומצליח לחדור בקלות דרך ה'דלת האחורית'...
 
חשבת שעבודתי מסתיימת בזה שאני גורם לך לחטוא - אז חשבת... למעשה, סיום המשימה מתבצע כאשר אני עולה ומקטרג על החטא שאני עצמי גרמתי לך לעשות. הוגן מצדי, לא?...
 
(לא) שלך ו(לא) למענך
אויבך הפנימי
היצר הרע
(ערל, טמא, שונא, מכשול, אבן, צפוני[1])
החונה פה בין שני מפתחי לבך
 
עד כאן דברי היצר הרע, מכאן ואילך דברי היצר הטוב....

 
[1] ע"פ סוכה נ"ב ע"א: שבעה שמות יש לו ליצר הרע...
 
לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

הרב עובדיה חן

2
10
261

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0