120

תכשיט פאר

הרב עובדיה חן | גדולי ישראל

ספר זה הוא ללא גוזמא תכשיט פאר שיהדר את ארון הספרים בכל בית תורני, ויעורר את הקורא להתעלות וללכת בדרך ה' ללא פשרות.

print
אא
יש מגדולי ישראל שכל תנועה שלהם, כל רעיון ואמרה שיצאו מפיהם, מלאי משמעות וצריכים לימוד. כזה היה האדם הגדול בענקים, מרן הגאון הקדוש רבי מצליח מאזוז זצ"ל, מחוללה של ישיבת "כסא רחמים" ואבירה של יהדות תוניסיה.
 
זהו הרושם המתקבל מקריאה בכרך החדש והשני בסדרת הספרים "פטיש החזק", הכוללים את תולדות חייו ומפעליו של רבי מצליח שכל כולם היו יחידה אחת של עבודת ה' מופלאה. הספר העוקב בחרדת קודש אחר חייו של הגאון הקדוש, מעורר בקוראיו אהבת תורה, יראת שמים, ואהבת ישראל.
 
החלק הנוכחי העוסק במרכז חייו של רבי מצליח, מתמקד בדרכו המיוחדת בחינוך הבנים, בימי שבתו בבית הדין, בהנהגת העם, דרך לימודו וכתיבתו, דיוקו במצוות ובתפלות, הליכותיו בקודש ועוד. ניתן למצוא בספר דרכי הנהגה לכל שטחי החיים, ומאירים בו את הדרך פנינים, הנהגות והדרכות מבית מדרשו של האיש מצליח. למעשה, ניתן לומר כי זהו יותר ספר מוסר מאשר כרוניקה יבשה של תולדות חיים.
 
בפרק מיוחד בתחילת הספר נפרש לראשונה טפח מחיי בניו הגאונים שליט"א בצעירותם בצל אביהם הגדול.
 
פרק מרתק אחר עוסק בחלק הפחות מוכר בתולדות חייו של רבי מצליח, והוא עיסוקו בתורת הנסתר. כיצד נכנס לתורת הסוד, ממי למד, והפולמוס הגדול שהדבר גרר. בפרק זה נחשפות פרשיות עלומות ומסתוריות החוצות ימים ומדינות, סיפורים שרב הנסתר בהן על הגלוי, כמו למשל, נסיעה מיוחדת של רבימצליח לטריפולי על מנת להביא נשמה על תיקונה.
 
פרק שלם בספר עוסק במלחמתו הגדולה של רבי מצליח למען לימוד התורה בטהרתה ללא עירוב לימודי חול, ופרק נוסף על פעולותיו הגדולות להחזרת עטרת לשון הקודש ליושנה.
 
אחד הדברים ההופכים את יצירת הפאר הזו לבעלת ערך היסטורי רב, זה עשרות מכתבים ומסמכים נדירים ביותר הפרושים על פני הכרך הנוכחי, מהם רבים שטרם שזפתם עין הדפוס. המסמכים יקרי המציאות, היו ספונים וטמונים עד היום בגנזי בניו של רבי מצליח זצ"ל, ונחשפים עתה לראשונה. מסמכים אלו קובעים ברכה לעצמם, והילכתא גבירתא איכא למשמע מנייהו - אפילו בשיחת חולין שבהם.
 
הספר יוצא לאור בציון-דרך חשוב ומשמעותי. בשנה זו, חוגגת ישיבתנו הקדושה "כסא רחמים" יובל שנים להקמתה בתונס, על ידי רבי מצליח זצ"ל (על כך עוד יסופר בהרחבה אי"ה בחלק השלישי והאחרון של הספר).
 
הכרך הראשון שיצא לאור לפני כשנתיים ימים, נקרא בשקיקה על ידי אלפי קוראים, אשר העידו כי הספר גרם להם להתעלות עצומה בעבודת ה', בעקבם אחר צמיחתו של רבי מצליח הגדול בענקים.
 
ספר זה הוא ללא גוזמא תכשיט פאר שיהדר את ארון הספרים בכל בית תורני, ויעורר את הקורא להתעלות וללכת בדרך ה' ללא פשרות.
 
את הספר ניתן להשיג במדור חנות הישיבה באתר ובישיבת "כסא רחמים" (באשדוד, ניתן להשיג בפלא' 052-7654216).
לעוד מאמרים של הרב עובדיה חן
למאמר הבא >
< למאמר הקודם

הרב עובדיה חן

2
10
261

מאמרים חדשים

!שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0