Menu

סוכן כפול

איך שסיימתי לקרוא את הפרשה שניים מקרא ואחד תרגום [עם רש”י], קבעתי פגישה במקום ניטרלי, אתם לא תאמינו עם מי, עם היצר הרע שלי, הוא איחר, הוא שיקר, אבל בסוף מצאנו אחד את השני, הפגישה היתה אומנם קצת עם חוסר אמון, אבל בסך הכל היה בסדר.
 
דיברנו, דסקסנו, פתחתי בדיפלומטיות, אבל הוא כרגיל איבד מהר את הסבלנות, עזוב, מה רצית.. הוא אמר, יש לי הרבה עבודה מעל הראש – 'טיים איז מאני'… טוב אמרתי לו, אל תדאג אני באתי בקטע עיסקי. הוא חייך את חיוכו המקסים, דַּבֵּר הוא אמר 'עסקים זה אני, מה על הפרק, שדר! התחלתי להתפתל, לא ידעתי איך להציע את ההצעה שלי… אבל הוא דחק בי, עזוב אל תתבייש, בעסקים הכל כשר, אין מושג של הצעה מגונה, לכסף אין ריח, שחרר.
 
טוב, נשמתי עמוק ויריתי את ההצעה, מה דעתך לעבוד אצלי? מז'תומרת לעבוד אצלך? הוא שאל המום. נו, הסברתי, לעבור צד! להיות סוכן כפול. סוכן כפול?? הוא התפלץ. תגיד לי מאיפה באים לך הרעיונות האלה לראש, מאיפה?! עזוב, אמרתי, אם אתה מפחד זה לא בשבילך, אבל יש בוחטות של כסף בסיפור וגם טובות הנאה. תחשבו לבד איך זה נגמר…
 
תתפלאו אבל זה עובד, ואפילו מצוה, ואנחנו אומרים את זה בכל יום תמיד פעמים באהבה, [רק שהיצר הרע ישן אז הוא לא שם לב], מיד אחרי ההכרזה “שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד”, אנחנו אומרים “ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך”… ומביא רש”י את פרוש רבותינו: “בכל לבבך” [ולא בכל לבך] – בִּשְׁנֵי יְצָרֶיךָ, ביצר הטוב וגם ביצר הרע…
 
גם לי זה נשמע מופרך בהתחלה, הרי בקושי עם היצר הטוב אני מסתדר, אז באתם לדבר איתי על היצר הרע, לכו דברו איתו אתם, ספרו לו אתם מה אתם רוצים, כי מה שכתוב פה בעצם, זה שלא רק שהיצר הרע צריך לעבוד את ה', היצר הרע מצוה לאהוב את ה', לא יודע אם הצחקתם אותו, מה שבטוח שאני מחייך…
 
אם ליצר הטוב שלך יש מנוע של 3 כוח סוס, ליצר הרע יש פי מליון, אם המנוע שלך סוחב בכיוון ההפוך מהמנוע שלו, אם אתה לא מחובר למנוע שלו, אז חביבי.. הקרב אבוד, כי בזמן שאתה בקושי סוחב בעליה, הוא בשנייה מוריד אותך למטה במורד הגבעה, אם אתה מנהל מלחמה וחושב לנצח, צר לי להכיר לך את המילה אכזבה!!!
 
התורה מייעצת, מתחננת, מצווה, קח אותו איתך, מצוות כל כך רבות מדברות על זה, שיכלה העלון והמה לא יכלו. הקידוש בליל שבת נעשה על כוס יין [עזבו את המיץ שלנו, בימיהם זה היה משכר], והסיבה כדי שנעשה את הקידוש בשמחה, בזמן שהראש מרוכז ביין [ואם עשית את הקידוש בלי לשתף את היצר, בלי לתת לו את כוס היין שלו, לא יצאת ידי חובה], ארוחת הבוקר לשובע היא מצוה, משום “גומל נפשו איש חסד”, וכך גם המקלחת בערב.
 
כך גם עונג שבת, שמחת יום טוב בבשר ויין, תכשיטים לנשים, ובגדי צבעוניים. ועתיד האדם ליתן את הדין על כל מה שראו עיניו, ולא נהנה ממנו [בהיתר, ובמידת האפשר], מי שנולד במזל מאדים, הגמרא מייעצת שיהיה מוהל או רופא, בכדי שיתעסק עם דם באופן חיובי, כי זה מה שהיצר שלו דורש וצריך. וידוע הוא מאמר רבותינו שאין דבר שאסור לגמרי, אפילו לטעום טעמו של החזיר אפשר, והוא נמצא ב'דג השיבוטא', בקיצור כל מה שהנפש מתאווה.
 
המתכון הוא: אם פגע בך מנוול זה (היצר הרע) משכהו לבית המדרש. תגיד לו: כל מה שאתה רוצה, כל מה שאתה מתאווה ומשתוקק, הכל תוכל להשיג בבית המדרש, כבוד, ועונג, תאווה, ושמחה, אחד מהם לא נעדר, אדרבא תקבל מהם בשפע, במקום הזה ובאופן הזה, וזהו חלק ממצות תלמוד תורה, “והערב נא” – שיהיה הדבר ערב עלינו.
 
ומי שמביט על עצמו, ורואה שהוא מרגיש עול וסבל מהיותו יהודי, זקוק הוא לבדיקה רבה, כי כל דבר שלב האדם מתאווה ומגמת נפשו אליו, ונעשה בשמחה, אותו דבר מתקיים, אבל אם הוא לא יביא ליבו לשמוח בזה לא יתקיים.
 
כשאדם חושב שהוא צריך לקיים מצוות, אבל להרגיש איתם רע, כי אני רוצה לעשות משהו ואסור לי, אז הלב שלו חלוק על בורא העולם. רע לו עם המצוות שהוא עושה, קשה לו עם מה שהוא מקיים. מצד אחד הוא רוצה לקיים את המצוות, אבל מצד שני זה קשה, לא נעים ומאכזב, אז, ליבו לא שלם והוא חלוק. לעומת זאת כשתעבוד את ה' בשני יצרך ותיקח את היצר הרע בנעימות ובטוב, ותיתן לו את כל צרכיו, לא יהא לבך חלוק והכל יהיה לך נעים ומפנק.
 
כן, המצוה צריכה להיות מפנקת, לא קשה, דרכיה דרכי נעם, אם קשה לך, זה בגלל שהכנסת את היצר למצב מלחמה.
 
אם התורה מצוה אותנו לאהוב את ה' עם היצר הרע, ומשננת לנו את זה בוקר וערב, אז תדע לך שהיצר הזה יכול לאהוב, וכשהוא אוהב, אוי, כשהוא אוהב… מה שהוא מסוגל לעשות… אז בכל לבבך בהצלחה!!

 

לעוד מאמרים של הרב יגאל כהן
למאמר הבא
למאמר הקודם

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרב יגאל כהן

33
5
168

מאמרים חדשים

שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.
0
×
ArabicEnglishFrenchHebrew
דילוג לתוכן