שימוש בכלי לא טבול ע"י נייר אפיה

מאת: מיכל גדסי | קטגוריה: איסור והיתר | תאריך הוספה: כ"ג טבת התש"ל | צפיות: 326 | תגיות: כלי לא טבול, טוסטים, נייר אפיה, אפיה ע"י נייר אפיה

rss
 • אני עובדת במקום ציבורי ואני מכינה טוסט אבל עוטפת אותו בנייר אפייה,האם מותר לי להשתמש בטוסטר אפילו שהוא לא טבול?

  thumb

  מס' 16662

  הרב המשיב: הרב רזיאל כהן שליט"א

  אי אפשר לסמוך על העטיפה בנייר, רק באופן שדרך השימוש בכלי תמיד הוא ע"י הפסק נייר (הוראה ברורה סימן ק"כ ס"ק כ"א). ולכן בטוסטר שרוב העולם לא רגילים להשמש בהפסק נייר, צריך להימנע מלהכין בו טוסטים עד שיטבילו אותו (או שיתנהו במתנה לגוי, ויחזרו להשאיל אותו מן הגוי) וזכות הרבים תהיה תלויה בך.

  Thumb

  שאלת המשך:

  במחילה ראשית נראה מדברי רבינו עובדיה זצ"ל שהעיקר להקל בזה ולרווחא דמילתא כתב שיש ליתן לגוי וע"ש, ושנית אתמהה שמשווים אתם גדולים לקטנים בקלות יתירה שר"מ פרזיס שליט"א כבודו במקומו מונח אבל הרב חלקת יואב ועוד גדולים אינם ראויים להשוואה לאחרונים בני זמנינו.

  הרב המשיב: הרב רזיאל כהן שליט"א

  א. אילו היתה השאלת מציגה בפנינו מקרה שלא ניתן להטביל היה מקום לדון בזה ע"פ הסברות שהזכרו בהליכ"ע בהערות למטה אבל בנידון דידן יש פיתרון פשוט ומוסכם ולמה לנו להקל למעשה יותר מהגרע"י עצמו.
  ב. כעת אין לפני "פסקי משה" של הרמ"פ לעיין בו שינית. אבל אם דיבר דברי טעם, ודאי אין לפסול דבריו רק מפני שנולד 100 שנה אחרי הגאון חלקת יואב

  Thumb

  שאלת המשך:

  לא הבנתי. השואלת אומרת שאין לה אפשרות לטבול את המכשיר (ועוד אגב המכשיר לא שלה ועיין שו"ת מנחת שלמה שמותר להשתמש בכלים של מלון לא טבולים כי החיוב על הבעלים של המכשיר וכאן היא לא הבעלים, אע"פ שלא מורים כן לכת' חזי לאיצטרופי)

  הרב המשיב: מערכת האתר

  הרב נר"ו כתב שאם יש פיתרון למה לנו להיכנס לקולות, אולם אם באמת אין פיתרון ורוצה לסמוך על המקלים אין הכי נמי, ואין זה דומה לבעל אולם וכדו' ששם טעם ההיתר הוא מפני שכלים אלו חשיבי כעומדים לסחורה ולכן אפשר לסמוך להקיל אולם כאן אין בעל הבית קנה את הטוסטר לסחורה אלא עבור העובדים שיוכלו להשתמש בזה שימוש פרטי

  Thumb

  שאלת המשך:

   אבל הטעם של הרב מנחת שלמה לא בגלל שזה כלים העומדים לסחורה כמ"ש הרבה אחרונים בענין זה, אלא טעמו המקורי שהחיוב הוא על בעל הכלים ולא על המשתמש וע"ש.

  הרב המשיב: הרב רזיאל כהן שליט"א

  הצדק עם כת"ר בהחלט, אבל סוגיין דעלמא דלא כהרב מנחת שלמה, ולכן לא התייחסו לזה בתשובה הקודמת והתייחסו רק לצידוד נוסף (שלא הזכרת) וגם אותו דחו.
  אגב בדברי השואלת לא נזכר "שאין לה אפשרות לטבול" אלא שחיפשה קולא אחרת (עוקפת) וע"ז השיבותיה בפרטות.

  Thumb

השאלות הבאות

  1 2 3 4 5 6 ...
 
 
 

וידאו מומלץ

פירוש קהלת - פרק ג' (1)
מאת: מרן ראש הישיבה
Video

וידאו מומלץ

חזון עובדיה היומי הלכות שבת - יצירת אוהל על ידי הנחת ספרים
מאת: הרב אליהו מאדאר
Video

וידאו מומלץ

עצמה של מצוה
מאת: הרב אבטליון נעמן
Video
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.