קריאת שני שמות בברית כשמתמשים רק בשם אחד

מאת: פלוני | קטגוריה: שונות | תאריך הוספה: כ"ג טבת התש"ל | צפיות: 250 | תגיות: שני שמות, קריאת שמות

rss
 • רציתי לשאול קראו לי בברית שקד ישראל וביום יום קוראים רק שקד האם האם יכול לעשוץ את השם ישראל העיקרי ושקד טפל אליו במקום עכשיו ששקד הוא העיקרי כי אנשים שמעתי שאם נולדה עם שתי שמות אז שתיהם מקשה אחת לכן עם קוראים בשם אחד כאילו זה חצי שם ואז אין אצלי עיקרי וטפל כמו שהיה עם יעקב אבינו שישראל היה העיקרי רק שאצלו אני הבנתי כי ה' יתברך הוסיף לו את ישראל באמצע חייו ואילו אצלי שתי השמות כבר בלדתי באו ?

  thumb

  מס' 15758

  הרב המשיב: הרב יהונתן מאזוז שליט"א

  מרן החיד"א נקרא בשלוש שמות וחכמי הדור קוראים לו רק באחד מהם (על הרוב מהרח"א) וכן הגאון הכתב סופר נקרא בשלוש שמות ואביו החתם סופר קוראו בספריעו בני ר' וולף ותו לא. ואין בכך כלום וכן המנהג פשוט וכן דעת מרן ראש הישיבה נר"ו ותעשה כרצונך ותצליח.

  Thumb

  שאלת המשך: דעת מהרש"א בעניין הנ"ל

  הבנתי אבל לפי המהרש"א שעם בן אדן מחליף את שמו אז זכויותיו מתאפסות האם בהיפוך השמות זה גם נחשב ?

  הרב המשיב: הרב יהונתן מאזוז שליט"א

  איפה מהרש"א כתב את זה?! מקור ענין שינוי השם מובא במסכת ראש השנה (ט"ז ע"ב) ומהרש"א האריך לבאר הענין, ולא כתב "שהזכויות מתאפסות"ובגמ' שם למדה את זה משרה אמנו, היעלה על הדעת שהתאפסו זכיותיה?
  אמנם המהרש"א מביא בשם הסמ"ג (עשין ט"ז) "שענין שינוי השם לומר "שאני אחר ואני אותו האיש שעשה אותו מעשה" עכ"ל וזה רק למשנה שם מפני חטא ע"ש 

  Thumb

השאלות הבאות

  1 2 3 4 5 6 ...
 
 
 

וידאו מומלץ

עבודה זרה דף כ עמוד ב'
מאת: הרב אליהו מאדאר
Video

וידאו מומלץ

חזון עובדיה היומי - בישול בדבר גוש
מאת: הרב אליהו מאדאר
Video

וידאו מומלץ

דף היומי – מסכת קידושין דף ט"ז
מאת: הרב אליהו מאדאר
Video
שים לב! השימוש באינטרנט מסוכן לרוחניות שלך ושל משפחתך, אם בכל זאת אתה חייב להשתמש בו, יש להתחבר רק דרך ספק אינטרנט כשר וברמת השמירה הגבוהה. והשם יעזור שלא ניכשל.